UFC CEO-su "Meta" idarə heyətinə qoşulub
Meta şirkəti idarə heyətinə üç yeni üzv təyin etdiyini elan edib. Bu üzvlər arasında Ultimate Fighting Championship (UFC) təşkilatının baş icraçı direktoru və Donald Trampın yaxın müttəfiqi olan Dana White da var.
Bu təyinatlar ABŞ-nin yeni seçilmiş prezidentinin bu ay keçiriləcək inauqurasiyasından öncə, Meta-nın baş direktoru Mark Zakrberqin Tramp ilə əlaqələri yaxşılaşdırmağa çalışdığı bir dövrə təsadüf edir.
Meta idarə heyətinə əlavə edilən digər üzvlər arasında Avropa investisiya şirkəti Exor-un rəhbəri John Elkann və keçmiş Microsoft icraçısı Çarli Songhurst yer alır.
Zuckerberg yayımladığı bəyanatda bildirib:
“Dana, John və Çarli süni intellekt, geyilə bilən texnologiyalar və insan əlaqələrinin gələcəyi sahələrində qarşıdakı böyük imkanları həll etmək üçün dərin ekspertiza və perspektiv təqdim edəcəklər.”
Dana White və digər yeni üzvlər haqqında
Meta White-ın UFC-ni qlobal bir biznesə çevirməkdəki rolunu yüksək qiymətləndirib. White isə Meta-nın Instagram səhifəsində paylaşdığı yazıda sosial medianı çox sevdiyini və “süni intellektin və yeni texnologiyaların gələcəyində kiçik də olsa bir hissə olmaqdan həyəcan duyduğunu” bildirib.
Dana White əvvəllər UFC platformalarının nifrət dolu çıxışlara meydan verməsi ilə bağlı iddiaları rədd edib və ifadə azadlığını dəstəklədiyini vurğulayıb. Onun bir il əvvəl bir reportyorla gərgin mübahisəsi də gündəmə gəlmişdi. Reportyor, döyüşçülərin anti-LGBT çıxışlarına icazə verilməsi ilə bağlı sual vermişdi. White isə buna belə cavab vermişdi: “İnsanlar istədiklərini söyləyə və istədiklərinə inanmağa haqqı var.”
White-ın Donald Tramp ilə uzun illərə dayanan yaxın münasibətləri var.
Meta-nın idarə heyətindəki dəyişikliklər fonunda, sosial media nəhəngində daha əvvəl qlobal əlaqələrdən məsul olan Sir Nick Clegg-in işdən ayrılması və onun yerinə tanınmış Respublikaçı Joel Kaplan-ın təyin edilməsi də diqqət çəkir. Kaplan, Meta-nın Respublikaçılar Partiyası ilə əlaqələrini idarə edir.
Son aylarda Meta ilə Tramp arasındakı münasibətlərin istiləşdiyi müşahidə olunur. Münasibətlər, xüsusilə 2021-ci ilin yanvarında ABŞ Konqresinə hücumdan sonra Trampın Facebook və Instagram-dan qadağan edilməsindən sonra soyumuşdu.
Buna baxmayaraq, Tramp avqust ayında yayımlanan kitabında Zakrberqin haqqında sərt ifadələr işlədib və onun seçkilərə müdaxilə edəcəyi təqdirdə ömrünün qalanını həbsdə keçirəcəyini iddia etmişdi. Lakin oktyabr ayında bir podkastda bu mövqeyini yumşaldaraq Zakrberqinin seçkilərə müdaxilə etmədiyini vurğulamış və ona təşəkkür etmişdi.
Zakrberqin Tramp-ın noyabrda seçki qələbəsindən sonra Mar-a-Lago-ya səfər edib və onunla şam yeməyində iştirak edib. Ayın əvvəlində isə Zakrberqin, yeni seçilmiş prezidentin inauqurasiya fondu üçün 1 milyon dollar bağış edib.

Meta announced the appointment of three new board members, including Dana White, the CEO of the Ultimate Fighting Championship (UFC) and a close ally of Donald Trump.
The appointments come as Meta CEO Mark Zuckerberg seeks to mend ties with Trump ahead of the inauguration of the new US president-elect later this month.
Other additions to Meta’s board include John Elkann, the head of European investment firm Exor, and former Microsoft executive Charlie Songhurst.
“Dana, John and Charlie will bring deep expertise and perspective to address the huge opportunities ahead in artificial intelligence, wearables and the future of human connection,” Zuckerberg said in a statement.
About Dana White and other new members
Meta praised White’s role in transforming UFC into a global business. White, on the other hand, wrote on Meta’s Instagram page that he loves social media and is “excited to be a small part of the future of artificial intelligence and new technologies.”
Dana White has previously denied allegations that UFC platforms allow hate speech and has stressed his support for free speech. He also had a heated argument with a reporter a year ago. The reporter asked about fighters being allowed to make anti-LGBT statements. White responded by saying, “People have the right to say what they want and believe what they want.”
White has a long-standing close relationship with Donald Trump.
Among the changes to Meta’s board of directors, the social media giant has also seen the departure of Sir Nick Clegg, who was previously responsible for global relations, and the appointment of prominent Republican Joel Kaplan in his place. Kaplan manages Meta’s relations with the Republican Party.
Relations between Meta and Trump have been warming in recent months. Relations have cooled, especially after Trump was banned from Facebook and Instagram after his January 2021 attack on the US Congress.
However, Trump made harsh remarks about Zuckerberg in a book published in August, claiming that he would spend the rest of his life in prison if he interfered in the election. However, in an October podcast, he softened his stance, stressing that Zuckerberg did not interfere in the election and thanking him.
Zuckerberg visited Trump's Mar-a-Lago after his election victory in November and attended dinner with him. Earlier this month, Zuckerberg donated $1 million to the president-elect's inaugural fund.