Ukrayna Dövlət Dəmiryolu Operatoru Ukrzaliznytsia genişmiqyaslı kibertəhlükəsizlik hücumuna məruz qaldığını açıqlayıb. Hücum nəticəsində mobil tətbiq də daxil olmaqla, onlayn bilet satışlarında çətinliklər yaranıb. Buna baxmayaraq, qatarların hərəkəti davam edib və ciddi gecikmələr qeydə alınmayıb.
Şirkət kibertəhlükəsizlik mütəxəssisləri və tərəfdaşları ilə əməkdaşlıq edərək həm sərnişin, həm də yük xidmətlərini bərpa etmək üçün çalışır. Müştərilərə tövsiyə olunur ki, bilet almaqda çətinliklərlə qarşılaşdıqda, birbaşa qatarın özünə müraciət etsinlər.
Ukrzaliznytsia daha əvvəl də dəmiryolu infrastrukturuna qarşı müxtəlif hücumlarla üzləşib. Məsələn, fevral ayında üç Rusiya FSB əməkdaşı, relslərin hərəkətini idarə edən relay şkaflarına od vurmaqda şübhəli bilinərək saxlanılıb. Həmçinin, avqust ayında şimal bölgəsində yerləşən elektrik stansiyalarına edilən hücumlar nəticəsində bəzi dəmiryolu hissələri müvəqqəti enerjisiz qalmışdı.