X-ın CEO-su Linda Yakkarino telehealth startapının rəhbəri olub
X-ın keçmiş CEO-su Linda Yakkarino təxminən bir ay əvvəl istefa verdikdən sonra, GLP-1 sinifinə aid piylənmə və şəkər xəstəliyi dərmanları üzrə ixtisaslaşmış telehealth startapı olan eMed Population Health şirkətinin rəhbəri təyin olunub.
Reklam sahəsində uzun illər təcrübəsi olan Yakkarino, İlon Maskın rəhbərliyi altında keçirdiyi iki çətin il ərzində X şirkətinin reklam bazarındakı nüfuzunu bərpa etməyə çalışıb. O, X-də reklamçılar arasında etimadı artırmaq və rəqəmsal gəlirlərin artmasına mühüm töhfələr verib.
Linda Yakkarino Reuters-ə verdiyi müsahibədə bildirib ki, X-də çalışdığı müddətdə şirkəti böyük inkişaf yoluna çıxarıb və indi yeni çağırışlara hazırdır.
2020-ci ildə qurulan və Florida, Mayami şəhərində yerləşən eMed şirkəti işəgötürənlər və dövlət sığorta təşkilatları ilə əməkdaşlıq edərək GLP-1 dərmanlarının istifadəsini idarə edir. Bu dərmanlar piylənmə və diabet müalicəsində istifadə olunur, lakin yüksək qiymətləri səbəbindən geniş sığorta əhatəsinə malik deyillər.
eMed platforması çəkini azaltmaq proqramlarının xərclərini 50%-ə qədər azaltmağı və təyinata ehtiyac olmadan canlı xidmət göstərməyi vəd edir. Şirkət pandemiya zamanı COVID-19 testləri ilə tanınıb, daha sonra boğaz infeksiyası və sidik yolları diaqnostikası sahəsində də fəaliyyət göstərib, amma sonradan bu sahələrdən uzaqlaşıb.
GLP-1 bazarında rəqabət artmaqdadır və bir çox telehealth platformaları bu bazardan pay almaq istəyir. Bununla belə, təhlükəsizlik, reklam və tənzimləmə məsələləri hələ də ciddi müzakirə mövzusudur.
Analitiklər hesab edir ki, Yakkarino-nun rəqəmsal marketinq və reklam sahəsindəki təcrübəsi eMed üçün böyük üstünlükdür, çünki bu sahə getdikcə daha çox birbaşa istehlakçıya yönəlir.

Former X CEO Linda Yaccarino has become the head of a telehealth startup
Former X CEO Linda Yaccarino has been appointed as the head of eMed Population Health, a telehealth startup specializing in GLP-1 drugs for obesity and diabetes, about a month after stepping down from her position.
With extensive experience in advertising, Yaccarino worked to restore advertiser confidence in X during two challenging years under Elon Musk’s leadership. She played a key role in boosting digital revenue and rebuilding trust among advertisers.
In an interview with Reuters, Yaccarino said she led X through significant growth and is now ready for new challenges.
Founded in 2020 and based in Miami, Florida, eMed partners with employers and government payers to manage the use of GLP-1 medications. These drugs are used to treat obesity and diabetes but have limited insurance coverage due to their high costs.
eMed’s platform promises to reduce the costs of weight loss programs by up to 50% and offers live, on-demand care without appointments. The company gained recognition during the pandemic with COVID-19 tests and later expanded into throat infection and urinary tract infection diagnostics, though it has since shifted away from those areas.
Competition in the GLP-1 market is increasing as many telehealth platforms aim to capture a share. However, safety, marketing, and regulatory concerns remain important topics.
Analysts believe Yaccarino’s expertise in digital marketing and advertising will be a major asset for eMed, especially as the industry increasingly moves toward direct-to-consumer models.
Currently, eMed employs between 51 and 200 people and is working to strengthen its position in the market.