X Türkiyə Anayasa Məhkəməsinə müraciət edib
Bu hesablar arasında jurnalistlər, yazıçılar və digər müstəqil şəxslər də yer alır. X bu hesabların bloklanmasının istifadəçilərin ifadə azadlığını məhdudlaşdırdığını bildirərək, Türkiyə hökumətinin qərarını hüquqa zidd sayır. Platformanın rəsmi açıqlamasında deyilir ki, X istifadəçilərinin ifadə azadlığını dünya üzrə qorumağa davam edəcək və bu məqsədlə bütün hüquqi yollara əl atacaq.
Bir neçə gün əvvəl, X eyni şəkildə, 700-dən çox hesabın bloklanmasına dair verilən qərara da etiraz etmişdi. X, bu qərarın birbaşa olaraq çoxsaylı Türk istifadəçilərinin ölkələrindəki xəbər və siyasi mövzulara çıxışını məhdudlaşdırdığına inanır.
X, əsasən jurnalistlərin və yazıçıların sərbəst şəkildə fikir bildirməkdə çətinliklərlə qarşılaşacağına dair narahatlığını ifadə edib. Platforma, bu qərarların ifadə azadlığını pozduğunu və insanları məlumat və fikirləri paylaşmaqdan məhrum etdiyini qeyd edib. Buna görə də X, istifadəçilərinin hüquqlarını qorumaq və onların sərbəst şəkildə fikir bildirmələrini təmin etmək üçün mübarizəni davam etdirəcəyini açıqlayıb.
Türkiyənin sosial media siyasəti və platformalara qarşı tətbiq edilən məhdudiyyətlər, həm yerli, həm də beynəlxalq səviyyədə geniş müzakirələrə səbəb olmuşdur. Bu addımların, xüsusilə müstəqil mətbuat və ifadə azadlığına necə təsir etdiyi barədə ciddi narahatlıqlar mövcuddur.

X has appealed to the Turkish Constitutional Court
The accounts being blocked include journalists, writers, and other independent individuals. X has stated that the blocking of these accounts limits users' freedom of expression and considers the Turkish government's decision to be contrary to the law. In an official statement, the platform said that X is committed to protecting users' freedom of expression worldwide and will continue to use all available legal means to defend their rights.
A few days ago, X similarly objected to a court decision that led to the blocking of more than 700 accounts. X believes that this decision directly restricts access to news and political discourse for many Turkish users in their country.
X has expressed concerns about the challenges faced by journalists and writers in freely expressing their opinions. The platform has noted that these decisions violate freedom of expression and deprive individuals of sharing information and opinions. Therefore, X has stated that it will continue its fight to protect the rights of users and ensure their ability to express themselves freely.
Turkey's social media policies and the restrictions imposed on platforms have sparked extensive discussions both domestically and internationally. There are significant concerns regarding how these measures impact independent media and freedom of expression.