Mask bildirib ki, bu, səhmlərlə ödənilən bir müqavilədir və nəticədə xAI 80 milyard dollar, X isə 33 milyard dollar dəyərində qiymətləndirilir. "X"in əvvəlki dəyəri 45 milyard dollar idi, lakin 12 milyard dollar borc çıxdıqdan sonra dəyəri azaldı. Mask qeyd edib ki, xAI və X artıq ayrılmaz şəkildə bağlıdır və bu satınalma ilə məlumatlar, süni intellekt modelləri, hesablama gücü, istifadəçi bazası və istedadlı mütəxəssislər birləşdirilir.
"xAI"nin əsas məhsulu olan Grok AI çatbotu artıq X platformasında istifadə olunurdu. Bu satınalma isə xAI-nin süni intellekt sahəsində daha da güclənməsinə kömək edəcək.
Mask Tesla, SpaceX və Neuralink kimi şirkətləri də idarə edir. 2023-cü ildə xAI-ni yaradandan sonra, Google DeepMind, Microsoft və OpenAI-dən tanınmış mütəxəssisləri işə götürüb.
Onun əsas rəqibləri OpenAI, Google DeepMind və Anthropic-dir. Fevral ayında xAI Grok 3 adlı süni intellekt modelini təqdim edib və bu model riyaziyyat, elm və proqramlaşdırma sahələrində yüksək nəticələr göstərib.
Mask, həmçinin OpenAI-ya qarşı çıxır və onun kommersiyalaşmasına mane olmaq üçün məhkəmə işi açıb. Fevral ayında isə 97 milyard dollar dəyərində təklif verərək OpenAI-nı satın almağa çalışıb, lakin bu təklif rədd edilib.
Maskın xAI üzərində üstünlüyü, X platformasındakı milyonlarla istifadəçinin paylaşdığı məlumatlardan istifadə etmək imkanına sahib olmasıdır. Süni intellektlər üçün əsas resurs böyük həcmdə məlumatdır və X bu baxımdan Maskın xeyrinə işləyir.
Bu addımla Mask, X-in süni intellekt strategiyasının bir hissəsi olduğunu göstərdi. Artıq X sadəcə bir sosial media platforması deyil, Maskın AI sahəsindəki böyük hədəflərinin bir parçasıdır.

xAI has acquired the social media platform X
Musk stated that this was a stock-based transaction, resulting in xAI being valued at $80 billion and X at $33 billion. X’s previous valuation was $45 billion, but after deducting $12 billion in debt, its value decreased. Musk noted that xAI and X are now inseparably linked, and this acquisition integrates data, AI models, computing power, user base, and talented professionals.
xAI’s main product, the Grok AI chatbot, was already being used on the X platform. This acquisition will further strengthen xAI’s position in the artificial intelligence sector.
Musk also leads companies such as Tesla, SpaceX, and Neuralink. After founding xAI in 2023, he recruited renowned experts from Google DeepMind, Microsoft, and OpenAI.
His main competitors are OpenAI, Google DeepMind, and Anthropic. In February, xAI introduced Grok 3, an advanced AI model that demonstrated high performance in mathematics, science, and programming.
Musk is also opposing OpenAI’s transition to a for-profit model and has filed a lawsuit to prevent it. In February, he attempted to acquire OpenAI with a $97 billion offer, but this proposal was rejected.
Musk’s advantage with xAI lies in its access to X’s vast database of user-generated content. For AI development, a large volume of data is crucial, and X serves as a key resource that benefits Musk.
With this move, Musk has demonstrated that X is now an integral part of his artificial intelligence strategy. X is no longer just a social media platform but a crucial element in Musk’s broader AI ambitions.