Çin texnologiya nəhəngi Xiaomi, özünün inkişaf etdirdiyi qabaqcıl mobil prosessoru Xring O1-in kütləvi istehsalına başladığını elan edib. Bu çip, şirkətin yüksək səviyyəli cihazlarında istifadə olunacaq və Xiaomi-nin daxili texnologiya imkanlarını gücləndirmək istiqamətində əhəmiyyətli bir addım olaraq qiymətləndirilir.
Xiaomi-nin qurucusu və baş direktoru Lei Jun, şəxsi Weibo hesabında Xring O1 çipinin ilk olaraq Xiaomi 15S Pro smartfonu və Xiaomi Pad 7 Ultra planşetində istifadə olunacağını bildirib. Hər iki cihazın rəsmi təqdimatı 22 may 2025-ci il tarixində keçiriləcək tədbirdə planlaşdırılıb.
Xring O1 çipi, TSMC-nin 3 nanometr texnologiyası əsasında hazırlanıb və 10 nüvəli CPU konfiqurasiyasına malikdir. Bu konfiqurasiya, yüksək performanslı Cortex-X925 nüvələri və digər orta və enerji səmərəli nüvələri birləşdirir. Çip həmçinin 16 nüvəli Mali G925 GPU ilə təchiz olunub, bu da qrafik performansını əhəmiyyətli dərəcədə artırır.
Xiaomi, Xring O1 çipinin inkişafına 13,5 milyard yuan (təxminən 1,87 milyard ABŞ dolları) sərmayə qoyub və növbəti on il ərzində çip dizaynına əlavə olaraq ən azı 50 milyard yuan (təxminən 6,93 milyard ABŞ dolları) sərmayə yatırmağı planlaşdırır. Bu strategiya, Xiaomi-nin öz məhsullarında daha çox daxili texnologiyalardan istifadə etməklə rəqabət qabiliyyətini artırmaq və təchizat zəncirindəki asılılıqları azaltmaq məqsədini əks etdirir.
Xring O1 çipinin istifadəsi ilə təqdim olunacaq Xiaomi 15S Pro smartfonu və Xiaomi Pad 7 Ultra planşeti, şirkətin yüksək səviyyəli cihazlar portfelində mühüm yer tutacaq. Bu cihazlar, istifadəçilərə daha sürətli və səmərəli təcrübə təqdim etməklə yanaşı, Xiaomi-nin texnoloji innovasiyalar sahəsindəki liderliyini də nümayiş etdirəcək.

Xiaomi has started mass production of its self-developed Xring O1 chip
Chinese tech giant Xiaomi has announced the mass production of its self-developed advanced mobile processor, the Xring O1. This chip will be used in the company’s high-end devices and is considered a significant step in strengthening Xiaomi’s in-house technology capabilities.
Xiaomi’s founder and CEO, Lei Jun, stated on his personal Weibo account that the Xring O1 chip will first power the Xiaomi 15S Pro smartphone and the Xiaomi Pad 7 Ultra tablet. The official launch event for both devices is scheduled for May 22, 2025.
The Xring O1 chip is built using TSMC’s 3-nanometer technology and features a 10-core CPU configuration. This setup combines high-performance Cortex-X925 cores with additional mid- and energy-efficient cores. The chip is also equipped with a 16-core Mali G925 GPU, significantly enhancing its graphics performance.
Xiaomi has invested 13.5 billion yuan (approximately 1.87 billion USD) in the development of the Xring O1 and plans to invest at least another 50 billion yuan (about 6.93 billion USD) in chip design over the next decade. This strategy reflects Xiaomi’s goal to increase the use of internal technologies in its products, boost competitiveness, and reduce supply chain dependencies.
The Xiaomi 15S Pro smartphone and Xiaomi Pad 7 Ultra tablet, powered by the Xring O1 chip, will hold an important place in the company’s high-end device portfolio. These devices aim to offer users faster and more efficient experiences while showcasing Xiaomi’s leadership in technological innovation.