XRİTDX hazırladığı “Cyber Poligon” layihəsi NATO tərəfindən təsdiqləndi
Səfər çərçivəsində Buxarest Parlament Sarayında baş tutan Rəqəmsal İnnovasiyalar Sammitində təşkil olunmuş “Kritik İnfrastrukturların Mühafizəsi – 2024” Beynəlxalq Konfransında Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin idarə rəisi Tural Məmmədov çıxış etmişdir.
O, “Enerji infrastrukturlarının fəaliyyətində dayanmalar zamanı fövqəladə hallara hazırlıq” mövzusunda baş tutmuş panel müzakirələrində ölkəmizdə bu sahədə ötən il keçirilmiş “Critical Infrastructure Defence Challenge 2023” tədbiri çərçivəsində ilk dəfə kritik informasiya sistemlərində kiberhücumlardan müdafiə qabiliyyətinin və böhran vəziyyətlərində informasiya sistemlərinin idarəedilməsinin inkişaf etdirilməsi məqsədilə “Kibermüharibə” yarışının keçirilməsindən bəhs etmişdir. T. Məmmədov, kritik informasiya infrastrukturlarında informasiya təhlükəsizliyinə məsul komandalar üçün təlim xarakterli belə kibermüharibə yarışlarının təşkilinin faydasından danışmaqla, texniki təlimlərlə yanaşı üst səviyyə idarəçilər üçün də böhranın idarəedilməsi mövzusunda “Table Top Exercises” təlimlərinin keçirilməsinin fövqəladə vəziyyətlərdə adekvat və sürətli qərarların alınması baxımından mühüm əhəmiyyət daşıdığını vurğulamışdır.
Eyni zamanda T. Məmmədov kritik enerji infrastrukturlarında informasiya təhlükəsizliyinin yüksəldilməsi məqsədilə Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti ilə Rumıniyanın İnformatika üzrə Milli Tədqiqat və İnkişaf İnstitutunun birgə hazırladığı “Cyber Poligon” layihəsinin NATO-nun Sülh Naminə Elm proqramı tərəfindən təsdiqləndiyini və 2024-cü ilin may ayından etibarən 2 illik müddətinə başlayacağını elan etmişdir.

The "Cyber Polygon" project developed by KhRITDX was approved by NATO
Within the framework of the visit, Tural Mammadov, head of the Special Communications and Information Security State Service, spoke at the "Protection of Critical Infrastructures - 2024" International Conference organized at the Digital Innovations Summit held in the Bucharest Parliament Palace.
In the panel discussion on "Preparation for emergency situations in the event of interruptions in the operation of energy infrastructures", he said that within the framework of the "Critical Infrastructure Defense Challenge 2023" event held last year in our country, for the first time, in order to develop the ability to protect critical information systems from cyber attacks and the management of information systems in crisis situations. He talked about holding the "Cyber War" competition. T. Mammadov, talking about the benefits of organizing such cyber warfare competitions for training teams responsible for information security in critical information infrastructures, said that, in addition to technical training, holding "Table Top Exercises" training on crisis management for senior managers is important in terms of making adequate and quick decisions in emergency situations. emphasized.
At the same time, T. Mammadov said that the "Cyber Polygon" project jointly developed by the Special Communication and Information Security State Service and the Romanian National Research and Development Institute for Informatics in order to improve information security in critical energy infrastructures was approved by NATO's Science for Peace program and in May 2024 announced that he will start his 2-year term from