11 Noyabr 2024 18:32
“İqlim dəyişikliyinin təsirləri ilə mübarizədə şəhər idarəetməsi eyni dərəcədə vacibdir. Bu məsələdə Azərbaycan şəhərləri ilə əməkdaşlıq etməkdən çox şad olardıq”, - o vurğulayıb.
Ş.Hayato Bakıda keçirilən COP29 konfransının təşkilinin səviyyəsindən razı qaldığını və bu qlobal sammit çərçivəsində mühüm sazişlərin imzalanacağını gözlədiyini qeyd edib: “Bizim 2030-2050-ci illər üçün dekarbonizasiya sahəsində hədəflərimiz var. Bu hədəflərə çatmaq üçün razılaşmalara nail ola biləcəyimizi gözləyirik”.

Japan is ready to share its decarbonization experience with Azerbaijan
"Urban governance is equally important in combating the effects of climate change. We would be very happy to cooperate with Azerbaijani cities in this matter," he stressed.
S. Hayato noted that he was satisfied with the level of organization of the COP29 conference held in Baku and expected that important agreements would be signed within the framework of this global summit: "We have goals in the field of decarbonization for the years 2030-2050. We expect to be able to reach agreements to reach these goals."