Zukerberq: “Süni intellekt eynəyi gələcəyin ən vacib texnologiyası olacaq”
Mark Zukerberq bu gün şirkətin maliyyə hesabatı zamanı bildirib ki, gələcəkdə süni intellektlə işləyən eynəklər insanların həyatında əsas rol oynayacaq. Onun sözlərinə görə, bu cür eynəklərdən istifadə etməyən insanlar zehni baxımdan digər insanlardan geri qalacaqlar.
“Eynəklər süni intellektlə qarşılıqlı əlaqə üçün ideal bir vasitədir. Süni intellekt eynək vasitəsilə sizin gördüklərinizi görə, eşitdiklərinizi eşidə və sizinlə danışa bilər,” – deyə Zukerberq qeyd edib.
O, əlavə edib ki, bu eynəklərə kiçik və ya hologram ekranlar əlavə olunduqda, onların imkanları daha da artacaq. Meta şirkəti artıq bu sahədə bir neçə model hazırlayıb. Məsələn, “Ray-Ban Meta” və “Oakley Meta” adlı ağıllı eynəklər musiqi dinləməyə, şəkil və video çəkməyə, həmçinin istifadəçinin gördüyü şeylər haqqında süni intellektdən məlumat almağa imkan verir. Bu məhsullar bazarda uğur qazanıb və satışlar üç dəfə artıb.
Mark Zukerberq bildirir ki, bu texnologiyanın inkişafı üçün Meta-nın Reality Labs bölməsi illərdir araşdırmalar aparır. Lakin bu bölmə şirkət üçün baha başa gəlir – təkcə 2025-ci ilin ikinci rübündə 4.53 milyard dollar zərər olub. 2020-ci ildən bəri bu sahəyə 70 milyard dollardan çox xərc çəkilib.
Zukerberq bu xərcləri gələcəyin texnologiyasına yatırım kimi görür. Onun fikrincə, bu texnologiyalar yalnız Meta üçün deyil, ümumiyyətlə süni intellektlə işləyən bütün qurğular üçün yeni dövrün başlanğıcı ola bilər.
Digər texnologiya şirkətləri də bu sahəyə maraq göstərir. Bu ilin əvvəlində OpenAI şirkəti Apple-ın sabiq dizayneri Jony Ive-in yaratdığı startapı 6.5 milyard dollara alıb. Bu startapın məqsədi yeni nəsil süni intellekt cihazları yaratmaqdır. Bəzi digər şirkətlər isə süni intellekt “pin”ləri və ya boyunbağıya oxşayan cihazlar üzərində işləyirlər.
Hazırda isə ən uyğun və qəbul edilən forma məhz eynäklər sayılır. Çünki bir çox insan onsuz da eynək taxır və bu, gündəlik həyatda normal görünür.
Zukerberq hesab edir ki, bu texnologiya yalnız süni intellektlə bağlı deyil, həm də rəqəmsal və real dünyanı birləşdirmək üçün mühüm addımdır:
“Eynəklər real və rəqəmsal dünyanı birləşdirmək üçün ən yaxşı vasitə olacaq. Bu baxımdan Metaverse ideyası da çox önəmli olacaq və süni intellekt bu prosesi daha da sürətləndirəcək,” – deyə o bildirib.

Zuckerberg: "AI glasses will be the most important technology of the future"
Mark Zuckerberg stated during the company’s financial report today that AI-powered glasses will play a key role in people’s lives in the future. According to him, those who do not use such glasses will be at a cognitive disadvantage compared to others.
“Glasses are an ideal tool for interacting with artificial intelligence. Through glasses, AI can see what you see, hear what you hear, and talk to you,” Zuckerberg said.
He added that adding small or holographic displays to these glasses would significantly increase their capabilities. Meta has already developed several models in this field. For example, the “Ray-Ban Meta” and “Oakley Meta” smart glasses allow users to listen to music, take photos and videos, and get information from AI about what they see. These products have been successful in the market, and sales have tripled.
Zuckerberg stated that Meta’s Reality Labs division has been conducting research in this field for years to develop the technology. However, this division has been costly for the company — in the second quarter of 2025 alone, it reported a $4.53 billion loss. Since 2020, the total investment in this area has exceeded $70 billion.
Zuckerberg sees these expenses as an investment in future technology. In his view, these technologies represent the beginning of a new era not only for Meta but for all devices that work with AI.
Other tech companies are also showing interest in this area. Earlier this year, OpenAI acquired a startup founded by former Apple designer Jony Ive for $6.5 billion. The goal of the startup is to develop next-generation AI devices. Some other companies are experimenting with AI pins or wearable pendant-like devices.
Currently, glasses seem to be the most practical and socially acceptable form. Many people already wear glasses in everyday life, making this form factor natural and familiar.
Zuckerberg believes that this technology is not only about artificial intelligence but also about blending the digital and physical worlds:
“Glasses will be the best way to merge the physical and digital worlds. In this regard, the Metaverse vision will also be very important, and AI will accelerate that process,” he said.