21 yaşlı gəncin süni intellekt startapı 5,3 milyon dollar investisiya əldə edib
21 yaşlı gənc sahibkarın rəhbərlik etdiyi Cluely startapı üçün Abstract Ventures və Susa Ventures investisiya fondlarından 5.3 milyon ABŞ dolları məbləğində ilkin maliyyələşdirmə əldə etdiyini açıqlayıb. Bu layihə ilə Lee, istifadəçilərə müxtəlif sahələrdə — imtahanlar, iş müsahibələri və satış zəngləri kimi vəziyyətlərdə — süni intellektin köməyi ilə əlavə dəstək alaraq performanslarını artırmaq imkanı yaradır.
Cluely ideyası Lee-nin Kolumbiya Universitetindən müvəqqəti olaraq kənarlaşdırılmasından sonra formalaşıb. O, bir müddət əvvəl sosial media platforması X-də (əvvəlki adı Twitter) paylaşdığı bir mövzuda, özü və həmtəsisçisinin “Interview Coder” adlı bir vasitə hazırladıqlarını bildirmişdi. Bu alət proqram mühəndisləri üçün iş müsahibələri zamanı istifadə olunurdu və istifadəçiyə suallara cavab verməkdə gizli şəkildə kömək edirdi. Hazırda bu texnologiya Cluely startapının əsas məhsullarından biridir.
Cluely alətinin iş prinsipi ondan ibarətdir ki, istifadəçi brauzerdə yalnız özü tərəfindən görünən gizli bir pəncərə açır. Bu pəncərə vasitəsilə süni intellekt ona lazımi cavabları təqdim edir. Bu zaman qarşı tərəf — yəni imtahan nəzarətçisi və ya müsahibəni aparan şəxs — bu köməkdən xəbərsiz olur.
Startapın komandası Cluely-ni əvvəllər də mübahisə doğuran, lakin sonradan qəbul edilən texnologiyalar — kalkulyator və avtomatik imla yoxlaması kimi — vasitələrlə müqayisə edir. Onların fikrincə, bu da sadəcə “kopya” deyil, bir növ texnologiya irəliləyişidir. Hətta bu mövzuda rəsmi olaraq bir manifest də yayımlanıb.
Cluely-nin təqdimat videosu da sosial şəbəkələrdə geniş müzakirələrə səbəb olub. Videoda Roy Lee bir restoranda qadınla görüşə çıxır və süni intellekt alətindən istifadə edərək onunla öz yaşı və sənət bilikləri barədə yalan danışmağa çalışır. Lakin süni intellektin dəstəyi ilə belə, uğur qazanmır. Bu video bəziləri tərəfindən maraqlı və cəsarətli addım kimi qəbul olunsa da, digərləri onu “Black Mirror” serialındakı distopik texnologiyalara bənzədərək tənqid ediblər.
Cluely hazırda aylıq illik gəliri (ARR) 3 milyon dolları keçmiş texnoloji startapdır. Lakin bu uğura baxmayaraq, layihənin doğurduğu etik suallar açıq qalır. Süni intellektin bu şəkildə istifadə olunması — yəni insanların aldatmaq üçün texnologiyadan yararlanması — təhsil sistemindən tutmuş işə qəbul proseslərinə qədər bir çox sahədə ciddi suallar doğurur.
Roy Lee-nin uğuru və eyni zamanda yaratdığı narahatlıq, müasir texnologiyaların həm faydalı, həm də təhlükəli tərəflərinin olduğunu göstərir. Bu süni intellekt vasitəsi — gələcəyin texnoloji irəliləyişi, yoxsa sosial etikanın pozulmasıdır? Bu sualın cavabı hələ məlum deyil.

A 21-year-old entrepreneur's Cluely startup has raised $5.3 million in seed funding from Abstract Ventures and Susa Ventures. Through this project, Lee offers users the opportunity to enhance their performance in various areas, such as exams, job interviews, and sales calls, with the support of artificial intelligence.
The idea for Cluely was formed after Lee was temporarily suspended from Columbia University. In a viral post on the social media platform X (formerly Twitter), he and his co-founder revealed that they had developed a tool called “Interview Coder.” This tool was used during job interviews for software engineers, helping users secretly answer questions. This technology is now one of the main products of the Cluely startup.
The Cluely tool works by opening a hidden browser window that only the user can see. Through this window, the artificial intelligence provides the necessary answers. The examiner or interviewer, however, remains unaware of this assistance.
The Cluely team compares their tool to previously controversial but later accepted technologies, such as calculators and spellcheckers. According to them, this is not simply "cheating," but rather a technological advancement. They have even published an official manifesto on this subject.
Cluely’s promotional video has sparked widespread discussion on social media. In the video, Roy Lee goes on a date at a restaurant and attempts to lie about his age and knowledge of art with the help of the AI tool. However, even with AI’s assistance, he fails. Some viewers found the video an intriguing and bold move, while others criticized it, comparing it to the dystopian technologies from the TV series “Black Mirror.”
Cluely is currently a tech startup with an annual recurring revenue (ARR) exceeding $3 million. Despite this success, ethical questions surrounding the project remain. The use of artificial intelligence in this manner—where people use technology to deceive—raises significant concerns in many fields, including education and hiring processes.
Roy Lee’s success, along with the unease it generates, demonstrates that modern technologies have both beneficial and dangerous sides. Is this artificial intelligence tool a technological advancement for the future, or a breach of social ethics? The answer to this question remains unknown.