Ukrayna və Starlink Avropada mobil operator əməkdaşlığına başlayıb
Kyivstar, İlon Mask-a məxsus Starlink-in direct-to-mobile texnologiyasını Şərqi Avropada uğurla sınaqdan keçirib. Pilot test Ukraynanın Zhytomyr bölgəsində aparılıb. Test zamanı Kyivstar-ın CEO-su Oleksandr Komarov və Ukraynanın rəqəmsal transformasiya naziri Mykhailo Fedorov adi smartfonlardan istifadə edərək bir-birilərinə mesaj göndərə biliblər.
Bu texnologiyanın əsas üstünlüyü odur ki, mobil şəbəkələrin işləmədiyi bölgələrdə belə etibarlı əlaqə təmin edir. Xüsusilə müharibədən zərər görmüş Ukrayna ərazilərində bu vacibdir, çünki Rusiya hücumları nəticəsində rabitə tez-tez kəsilir. Peyklərdə quraşdırılmış xüsusi modemlər siqnalları birbaşa smartfonlara ötürür və sanki kosmosda kiçik mobil baza stansiyası işləyirmiş kimi rabitəni mümkün edir.
Dünyada bir çox telekommunikasiya şirkətləri peyk texnologiyasına maraq göstərir. Məqsəd “ölü zonaları” aradan qaldırmaq və ən ucqar yerlərdə belə internet və mobil rabitə təmin etməkdir. Starlink artıq 10 ölkədə mobil operatorlarla əməkdaşlığa başlayıb, Kyivstar isə Avropada bu xidməti tətbiq edən ilk operator olacaq.
Planlara görə, xidmət kommersiya istifadəsinə 2025-ci ilin sonlarında veriləcək. İlkin mərhələdə yalnız mesajlaşma aktiv olacaq, 2026-cı ildən isə mobil peyk interneti geniş auditoriyaya təqdim olunacaq.
Bundan əlavə, Kyivstar-ın sahibi VEON digər provayderlərlə, o cümlədən Amazon-un Project Kuiper layihəsi ilə, peyk xidmətlərini Ukrayna xaricinə çıxarmaq üçün danışıqlar aparır.

Kyivstar has successfully tested Starlink’s direct-to-mobile technology, owned by Elon Musk, for the first time in Eastern Europe. The pilot test took place in the Zhytomyr region of Ukraine. During the test, Kyivstar CEO Oleksandr Komarov and Ukraine’s Digital Transformation Minister Mykhailo Fedorov exchanged messages using regular smartphones.
The main advantage of this technology is that it provides reliable communication even in areas where mobile networks do not work. This is especially important in war-affected regions of Ukraine, as connectivity is often disrupted by Russian attacks. The satellites are equipped with special modems that send signals directly to phones, functioning like small mobile base stations in space.
Telecom companies worldwide are showing interest in satellite technology to eliminate “dead zones” and provide mobile connectivity and internet even in remote areas. Starlink has already signed agreements with mobile operators in 10 countries, and Kyivstar will be the first operator in Europe to implement this service.
The plan is to launch the service commercially by the end of 2025. Initially, only messaging will be available, while mobile satellite internet will be offered to a wider audience starting in 2026.
Additionally, Kyivstar’s parent company, VEON, is negotiating with other providers, including Amazon’s Project Kuiper, to expand satellite services beyond Ukraine.