21 yaşlı MIT tələbələrinin süni intellekt startapı “Delve” 32 milyon dollar investisiya cəlb edib
Karun Kauşik və Selin Kocalar MIT-də oxuyarkən başladığı “Delve” startapını sürətlə inkişaf etdirərək yeni investisiya əldə edib. Bu startap süni intellektdən istifadə edərək şirkətlərin qanunlara uyğunluq (compliance) işlərini avtomatik şəkildə həyata keçirir.
Əvvəlcə 3 milyon dollar investisiya alan “Delve” indi 32 milyon dollar əlavə vəsait toplayıb və şirkətin ümumi dəyəri 300 milyon dollara çatıb. Bu investisiya “Insight Partners” tərəfindən verilib.
“Delve” şirkətlərə HIPAA (səhiyyə məlumatlarının qorunması), GDPR, SOC 2 kimi müxtəlif qanun və standartlara uyğunluq işlərini asanlaşdırır. Məsələn, sənədlərin yığılması, yoxlamaların aparılması və hesabatların hazırlanması kimi vaxt aparan işləri süni intellekt özü yerinə yetirir.
Karun və Selin MIT-də sinif yoldaşlarıdır. Başlanğıcda həkimlərə xəstə məlumatlarını yazmaq üçün AI köməkçisi üzərində işləsələr də, sonra layihəni genişləndirərək daha çox şirkətə uyğunluq işlərində yardım edən proqram hazırlamağa qərar veriblər.
Şirkətin əsas məqsədi bu çətin və vaxt aparan işləri minimuma endirib, bizneslərin qanunlara daha sürətli və rahat əməl etməsini təmin etməkdir. Gələcəkdə “Delve” kibertəhlükəsizlik, risk idarəçiliyi və daxili nəzarət kimi sahələrdə də bu yanaşmanı tətbiq etmək niyyətindədir.
“Insight Partners” rəhbəri bildirir ki, uyğunluq işlərinin avtomatlaşdırılması biznesin bütün sahələrinin inkişafına kömək edəcək.
Bazarda digər şirkətlər də bu sahəyə maraq göstərir, amma “Delve” öz sahəsində dərin biliklərə malik olduğu üçün fərqlənir və qanunlardakı dəyişikliklərə sürətlə uyğunlaşır.
Beləliklə, iki gəncin yaratdığı “Delve” süni intellekt vasitəsilə bizneslərin ən çətin və vaxt aparan işlərini avtomatlaşdıraraq böyük uğur qazanıb.

AI startup “Delve” founded by 21-year-old MIT students raises $32 million in funding
Karun Kaushik and Selin Kocalar, who started the “Delve” startup while studying at MIT, have rapidly developed their company and secured new investment. This startup uses artificial intelligence to automate companies' compliance work with regulations and laws.
After initially raising $3 million in funding, Delve has now raised an additional $32 million, bringing the company’s total valuation to $300 million. This investment was led by Insight Partners.
Delve helps companies streamline compliance processes with various regulations and standards such as HIPAA (health data protection), GDPR, and SOC 2. For example, the AI automates time-consuming tasks like gathering documents, conducting audits, and preparing reports.
Karun and Selin met as classmates at MIT. They originally worked on an AI assistant to help doctors document patient information, but later expanded their project to develop software that assists many companies with compliance tasks.
The main goal of the company is to minimize these complex and time-consuming tasks, enabling businesses to comply with regulations faster and more easily. In the future, Delve plans to apply this approach to other areas like cybersecurity, risk management, and internal governance.
The head of Insight Partners stated that automating compliance work will help improve all aspects of business operations.
While other companies are also interested in this field, Delve stands out due to its deep expertise and ability to quickly adapt to changing regulations.
Thus, Delve, created by two young founders, has achieved great success by automating some of the most difficult and time-consuming tasks in business using artificial intelligence.