25 ildən sonra süni intellekt iş yerlərinin 80%-ni tutacaq
“OpenAI”ya 50 milyon dollar sərmayə qoyan Vinod Xoslanın sözlərinə görə, 10 ildən sonra bəşəriyyət insanabənzər robotlar sayəsində peşəkar xidmətlərə və pulsuz dərmanlara çıxış əldə edəcək.
“Düşünürəm ki, 10 ildən sonra bizdə pulsuz həkimlər, repetitorlar və vəkillər olacaq. Mən proqnozlaşdırıram ki, 25 ildən sonra bir milyard iki ayaqlı robotumuz olacaq. Bu, indiki avtomobil sənayesindən daha böyük bir sənaye yaradacaq”, – Xosla deyir.
O, süni intellektin bəşəriyyətin məhvinə necə gətirib çıxara biləcəyini düşünmək əvəzinə, insanların süni intellektin dünyaya necə müsbət təsir göstərə biləcəyi barədə düşünməli olduğunu hesab edir.
İnvestor çoxdandır süni intellektin inqilabi potensialına inanır. Onun vençur kapitalı firması “Khosla Ventures” 2019-cu ildə “OpenAI”ya və həmçinin “Replit” kimi digər süni intellekt startaplarına da sərmayə qoyub. Bununla belə, Xosla oktyabr ayında demişdi ki, o, hazırda süni intellektə çox da mərc etmək istəmir. Texnologiya ilə bağlı şırnaqları nəzərə alaraq, Xosla AI startaplarının həddən artıq qiymətləndirildiyinə və onlardan yalnız bir neçəsinin sağ qalacağına inanır.

In 25 years, artificial intelligence will occupy 80% of jobs
According to Vinod Khosla, who invested $50 million in OpenAI, in 10 years humanity will have access to professional services and free medicine thanks to humanoid robots.
"I think that in 10 years we will have free doctors, tutors and lawyers. I predict that in 25 years we will have a billion bipedal robots. This will create a bigger industry than the current automobile industry," Khosla says.
Instead of thinking about how artificial intelligence can lead to the destruction of humanity, he believes that people should think about how artificial intelligence can positively affect the world.
The investor has long believed in the revolutionary potential of artificial intelligence. His venture capital firm Khosla Ventures invested in OpenAI in 2019, as well as other AI startups such as Replit. However, Khosla said in October that he doesn't want to bet too much on AI right now. Given the hype around the technology, Khosla believes AI startups are overrated and only a few will survive.