31 Yanvar 2024 13:37
Türkiyənin fintex bazarında yaxşı tanınan Barbaros Özbuğutu 30 milyon dollar kapitalla yeni fondunu açıqlayıb. Fond növbəti dörd il ərzində ilkin mərhələdə startaplara sərmayə qoymağı hədəfləyir.
Lüksemburq mərkəzli DeBa Ventures-un əsas diqqəti erkən mərhələdə fintex və B2B texnologiya startaplarıdır. Fond coğrafi sərhəd olmadan, xüsusilə Türkiyədə real problemlər üzərində işləyən yerli və xarici startaplara sərmayə qoymağı hədəfləyir.
1 mart 2024-cü il tarixindən etibarən DeBa Ventures-in Baş Partnyor vəzifəsi təxminən beş ildir Startup Wise Guys-da çalışan və 2022-ci ildən bəri 130-dan çox yerli və xarici erkən mərhələdə olan startaplara sərmayə qoyan Günce Önürə həvalə olunub.
DeBa Ventures komandası sərmayə qoyduqları ilkin mərhələdə startaplara təkcə maliyyə dəstəyi deyil, həm də mentorluq, geniş investor şəbəkəsinə çıxış və qlobal genişlənməyə rəhbərlik etməyə sadiqdir. Maliyyə sərmayələri ilə yanaşı, komanda həm də sahibkarların psixi sağlamlığına yönəlmiş müxtəlif dəstək proqramlarını paylaşmağa hazırlaşır.
DeBa Ventures-in yeni 30 milyon dollarlıq fondu ilə bağlı şirkətin qurucu ortağı Barbaros Özbuğutu, "Sahibkarlıq macəralarımda ən səmərəli işlədiyim fondlar həmişə sahibkar olan fond idarəçiləri idi. İnanıram ki, dünyada sahibkarlıq keçmişi olan fondlar artmalıdır. DeBa Ventures-i qurarkən mən bu məsuliyyəti öz üzərimə götürdüm "Biz bunu hiss edərək hərəkətə keçdik. Biz sahibkarlara diqqət yetirməyi və liderlik, strategiya, həyata keçirmə və psixi sağlamlıq məsələlərində təsisçilərə dəstək olmağı, maddi dəstək verməkdən əlavə”, - deyə o bildirib.
Fondun qurulması zamanı Barbaros Özbuğutu ilə birlikdə müxtəlif ekosistemlərdəki nümunələri təhlil etdiklərini ifadə edən DeBa Ventures-in Baş Partnyoru Günce Önür, “Məqsədimiz həm sahibkarlığımızı, həm də çıxışımızı birləşdirərək sahibkarları mərkəzə qoyan qlobal investisiya fondu olmaqdır. və qlobal investisiya təcrübələri, vençur kapitalı fondundan kənarda." "Fəal sərmayə qoymağa başladığımız bu dövrdə erkən mərhələdə startaplarla görüşməyi səbirsizliklə gözləyirik" dedi.

DeBa Ventures with a capital of 30 million dollars was established
Barbaros Özbugutu, well-known in Turkey's fintech market, has announced a new fund with a capital of 30 million dollars. The fund aims to invest in early-stage startups over the next four years.
Luxembourg-based DeBa Ventures focuses on early-stage fintech and B2B technology startups. The fund aims to invest in local and foreign startups working on real problems, especially in Turkey, regardless of geographical boundaries.
As of March 1, 2024, the position of General Partner of DeBa Ventures has been assigned to Günce Önür, who has been working at Startup Wise Guys for almost five years and has invested in more than 130 local and foreign early-stage startups since 2022.
The DeBa Ventures team is committed to providing early-stage startups with not only financial support, but also mentorship, access to a large investor network, and guidance in global expansion. In addition to financial investments, the team is also set to share various support programs aimed at the mental health of entrepreneurs.
About the new $30 million fund of DeBa Ventures, the founding partner of the company, Barbaros Özbugutu, said, "The funds I worked with most effectively in my entrepreneurial adventures were always fund managers who were entrepreneurs. I believe that funds with an entrepreneurial background should increase in the world. When I founded DeBa Ventures, I took this responsibility on myself. "We sensed it and took action. We focus on entrepreneurs and support founders in leadership, strategy, implementation and mental health issues, in addition to providing financial support,” he said.
Günce Önür, General Partner of DeBa Ventures, stated that during the foundation of the fund, together with Barbaros Özbugutu, they analyzed examples in various ecosystems, "Our goal is to become a global investment fund that puts entrepreneurs in the center by combining both our entrepreneurship and our output. and global investment practices, beyond the venture capital fund.” “We're looking forward to meeting early-stage startups in this era of active investing,” he said.