17 Sentyabr 2024 17:08
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin (4SİM), Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində Təhsilin İnkişafı Fondunun (TİF) birgə əməkdaşlığı ilə həyata keçirilən “4Sİ Akademiyası” ABŞ-nin “Coursera” şirkətinin “Üstün Nailiyyət Mükafatı 2024” üzrə finala çıxıb. “4Sİ Akademiyası” 42 ölkə tərəfindən təqdim edilən 170 layihə arasında əmək bazarında ixtisaslı kadrların hazırlanması, rəqəmsal bacarıqların inkişafı, qabaqcıl texnologiyalar sahəsində biliklərin artırılması, inklüzivliyin təmin edilməsi,  Bakı şəhəri və regionlardan vətəndaşların proqrama cəlb edilməsi, innovativ həllərin tətbiqi üzrə verdiyi töhfələrə görə final mərhələsinə yüksəlib.
Dünya üzrə ən populyar tədris platforması olan “Coursera” hər il insan kapitalının inkişafı üzrə mühüm nailiyyətlər əldə edən tərəfdaşlara “Üstün Nailiyyət Mükafatı” təqdim edir. Seçim zamanı tədris platformasında onlayn təhsilə cəlb edilənlər və əldə edilmiş beynəlxalq sertifikatlar, qazanılan yeni biliklər əsasında karyerasında yüksələnlərin sayı və digər göstəricilər əsas götürülür. Müsabiqənin final mərhələsi sentyabrın 17-də ABŞ-nin Las Veqas şəhərində keçiriləcək.
“4Sİ Akademiyası”nın məqsədi ölkədə rəqəmsal bacarıqların inkişafı, qabaqcıl texnologiyalar sahəsində biliklərin artırılması və əmək bazarında ixtisaslı kadrların hazırlanmasına dəstək olmaqdır.  Layihə çərçivəsində 1 il ərzində ölkə üzrə 10 min nəfər “Coursera” onlayn təhsil platformasından ödənişsiz yararlanıb. İştirakçılara Yel, Dyuk, Miçiqan, London, İllinois, Virciniya kimi 40 universitet və “Microsoft”, “IBM”, “Meta” və “Google” kimi texnologiya şirkətlərinin 4-cü sənaye inqilabı, rəqəmsal transformasiya, karyera və dil bilikləri ilə bağlı 800-ə yaxın kursundan yararlanmaq təklif edilib. İstifadəçilər 4Sİ texnologiyaları, süni zəka, maşın öyrənməsi, böyük verilənlər, data analitika, blokçeyn və bulud texnologiyaları, proqramlaşdırma dilləri, eləcə də liderlik, kommunikasiya, biznes, idarəetmə və digər istiqamətlərdə 32 min saatdan çox video mühazirəyə qatılıblar. Təlimləri uğurla tamamlayanlar ümumilikdə 4 mindən çox  beynəlxalq sertifikat əldə ediblər.

4SI Academy" reached the finals of the "Outstanding Achievement Award 2024".
"4SI Academy" reached the finals of the "Outstanding Achievement Award 2024" of the US company "Coursera".
"4SI Academy" implemented with the joint cooperation of the Analysis and Coordination Center of the Fourth Industrial Revolution (4SIM) under the Ministry of Economy, the Education Development Fund (TIF) under the Ministry of Science and Education, has reached the finals of the "Outstanding Achievement Award 2024" of the US company "Coursera" . Among the 170 projects presented by 42 countries, "4SI Academy" was selected for the final stage due to its contributions to training qualified personnel in the labor market, developing digital skills, increasing knowledge in the field of advanced technologies, ensuring inclusion, involving citizens from Baku city and regions in the program, and applying innovative solutions. has risen.
Coursera, the world's most popular educational platform, annually presents the "Outstanding Achievement Award" to partners who have made significant achievements in human capital development. During the selection, the number of people who are involved in online education on the educational platform and the international certificates obtained, the number of career advancement based on the new knowledge gained, and other indicators are taken as a basis. The final stage of the competition will be held on September 17 in Las Vegas, USA.
The purpose of "4SI Academy" is to support the development of digital skills in the country, increase knowledge in the field of advanced technologies and training of qualified personnel in the labor market. Within the framework of the project, 10,000 people throughout the country benefited from the online education platform "Coursera" free of charge within 1 year. 800 participants from 40 universities such as Yale, Duke, Michigan, London, Illinois, Virginia and technology companies such as Microsoft, IBM, Meta and Google on the 4th industrial revolution, digital transformation, career and language skills It was suggested to take advantage of the course. Users attended more than 32 thousand hours of video lectures on 4SI technologies, artificial intelligence, machine learning, big data, data analytics, blockchain and cloud technologies, programming languages, as well as leadership, communication, business, management and other areas. Those who successfully completed the training received more than 4,000 international certificates in total.