4SİM və “The Alan Turing Institute” nümayəndələri arasında görüş
4SİM və Böyük Britaniyanın süni intellekt və data elmləri sahəsində tanınmış beyin mərkəzi Alan Turinq İnstitutu arasında əməkdaşlıq və birgə layihələrin həyata keçirilməsi müzakirə olunub.
Aprelin 24-də Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin rəhbər heyəti ilə Böyük Britaniyanın süni intellekt və data elmləri sahəsində tanınmış beyin mərkəzi Alan Turinq İnstitutunun rəhbərliyi arasında onlayn görüş baş tutub.
Görüşdə Alan Turinq İnstitutunun və 4SİM-in fəaliyyət istiqamətləri barədə təqdimatlar baş tutub. 4SİM-in həyata keçridiyi layihə və təşəbbüslər, həmçinin “Rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafı üzrə Strategiya” barədə məlumat verilib. Alan Turinq İnstitutunun Birləşmiş Krallıqda dövlət və özəl sektor, eləcə də ali təhsil müəssisələrinin iştirakı ilə birgə apardığı tədqiqatlar və həmin tədqiqatlara əsaslanan real süni intellekt və rəqəmsal əkiz nümunələri, ətraf mühit və iqlimlə bağlı institutun həlləri təqdim olunub.
Tərəflər xüsusi olaraq süni intellekt, data elmləri və rəqəmsal əkiz texnologiyaları sahəsində mümkün tədqiqat və əməkdaşlıq imkanları, habelə elm və sənaye klasteri 4.0-ın yaradılması çərçivəsində təcrübələrin paylaşılması ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıblar.
Süni intellektin banisi hesab edilən İngiltərə alimi Alan Turinqin adını daşıyan bu İnstitutu süni intellekt və data elmləri sahəsində Böyük Britaniya hökuməti və ölkənin aparıcı universitetləri olan Kembric, Oksford, Edinburq, UCL, Vorvik tərəfindən birgə yaradılıb. Sonradan daha 8 İngiltərə universiteti (Lids, Mançester, Nyukasl, Kuin Mari, Birmingem, Ekseter, Bristol və Sauzhempton universitetləri) tərəfdaş olaraq bu instituta qoşulublar. Hazırda Alan Turinq İnstutunun şəbəkəsinə Birləşmiş Krallığın 65 universiteti daxildir.

Meeting between representatives of 4SIM and "The Alan Turing Institute".
Cooperation and implementation of joint projects were discussed between 4SIM and Alan Turing Institute, a well-known UK think tank in the field of artificial intelligence and data science.
On April 24, an online meeting was held between the leadership of the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution and the leadership of the Alan Turing Institute, a well-known UK think tank in the field of artificial intelligence and data science.
At the meeting, presentations were made about the activities of the Alan Turing Institute and 4SIM. Information was given on the projects and initiatives implemented by 4SIM, as well as on the "Strategy for the development of the digital economy". Research conducted by the Alan Turing Institute with the participation of the public and private sector, as well as higher education institutions in the United Kingdom, and real artificial intelligence and digital twin examples based on that research, as well as the institute's solutions related to the environment and climate, were presented.
In particular, the parties exchanged views on possible research and cooperation opportunities in the field of artificial intelligence, data science and digital twin technologies, as well as sharing experiences within the framework of the creation of science and industry cluster 4.0.
Named after the English scientist Alan Turing, who is considered the founder of artificial intelligence, this Institute was jointly established by the UK government and the country's leading universities Cambridge, Oxford, Edinburgh, UCL, and Warwick in the field of artificial intelligence and data science. Later, 8 more English universities (Leeds, Manchester, Newcastle, Queen Mary, Birmingham, Exeter, Bristol and Southampton universities) joined this institute as partners. Currently, the network of the Alan Turing Institute includes 65 universities in the United Kingdom.