ABŞ, Yaponiya, Avstraliya, Fransa, Kolumbiya, Qazaxıstan və digər ölkələrin aviaşirkətləri 29–30 sentyabr 2025-ci il üçün nəzərdə tutulan onlarla aviareysi ləğv edib və ya gecikdirdiklərini açıqlayıblar. Bu barədə beynəlxalq KİV məlumat yayıb.
Gecikmələrə Air France, American Airlines, avstraliyalı Jetstar, kolumbiyalı Avianca, yapon All Nippon Airways, həmçinin Qazaxıstanın Air Astana və FlyArystan şirkətləri təsdiq verib. Şirkətlər bildiriblər ki, tədbirlərin səbəbi Airbus-un A320 ailəsinə aid təyyarələrində bort kompüterlərinin təcili yenilənməsidir.
Airbus 28 noyabr 2025-də bəyan edib ki, A320 tipli təyyarələrdə güclü günəş radiasiyası səbəbindən idarəetmə sistemində nasazlıqlar yarana bilər. Bu problem oktyabrda baş verən insidentin araşdırılması zamanı üzə çıxıb. Həmin hadisədə JetBlue Airways-in Kanqundan (Meksika) Nyuarka (ABŞ) uçan təyyarəsi qəfil hündürlük itirib və məcburi eniş edib.
Şirkət dünya üzrə təxminən 6000 təyyarəni proqram təminatının yenilənməsi üçün geri çağırıb. Bloomberg-in məlumatına görə, onların təxminən 1000-də əlavə olaraq avadanlığın dəyişdirilməsi tələb olunacaq. Bəzi aviaşirkətlər uçuş cədvəllərini qorumaq üçün əvvəlki proqram versiyasına qayıdıblar.
Rusiyanın Rosaviatsiya qurumu isə ilkin qiymətləndirmədən sonra bildirib ki, A320-lərdə aşkarlanan bu texniki problem yerli daşıyıcılara təsir etməyəcək. Səbəb kimi göstərilib ki, 2022-ci ildən bəri Rusiyada aviaşirkətlərin təyyarə proqramları yenilənmir.

30 November 2025 19:09
Airlines in the United States, Japan, Australia, France, Colombia, Kazakhstan, and several other countries have cancelled or delayed dozens of flights scheduled for September 29–30, 2025, according to media reports.
Air France, American Airlines, Australian low-cost carrier Jetstar, Colombia’s Avianca, Japan’s All Nippon Airways, as well as Kazakhstan’s Air Astana and FlyArystan, all confirmed disruptions. The carriers explained that the measures were necessary due to urgent software updates required for Airbus A320 family aircraft.
On November 28, 2025, Airbus announced that A320 aircraft may experience control system malfunctions caused by intense solar radiation. The issue was identified during the investigation of an incident in October 2025, when a JetBlue Airways flight from Cancun (Mexico) to Newark (New Jersey, USA) suddenly lost altitude and was forced to make an emergency landing.
Airbus has recalled around 6,000 aircraft for software updates. According to Bloomberg, approximately 1,000 of them will also require hardware replacement. Some airlines, in order to maintain flight schedules, have reverted to a previous version of the software.
Russia’s Federal Air Transport Agency (Rosaviatsiya) stated after a “preliminary analysis” that the identified vulnerability in Airbus A320 aircraft would not affect Russian carriers. A source in the aviation sector explained to RBC that Russian airlines have not updated their aviation software since 2022.