ABŞ administrasiyası TikTok razılaşmasına görə 10 milyard dollar əldə edəcək
ABŞ administrasiyası TikTok tətbiqinin ölkədə fəaliyyətini davam etdirməsi ilə bağlı razılaşma çərçivəsində ümumilikdə 10 milyard dollar əldə edə bilər. Bu barədə The Wall Street Journal məlumat yayıb.
Məlumata görə, sosial şəbəkənin ABŞ bölməsinə sərmayə qoyan investorlar — o cümlədən Oracle, Silver Lake və Abu-Dabidən olan MGX — tətbiqin ABŞ-da fəaliyyətini qorumaq üçün hökumətə bir neçə milyard dollar ödəməyə razılaşıblar.
Mənbələrin bildirdiyinə görə, investorlar artıq ABŞ Maliyyə Nazirliyinə 2,5 milyard dollar ödəyiblər. Qalan məbləğin isə bir neçə mərhələdə köçürülməsi planlaşdırılır və ümumi ödəniş 10 milyard dollara çatacaq.
2026-cı ilin yanvarında ByteDance şirkəti TikTok-un ABŞ bölməsinin amerikalı investorlara satılması barədə razılıq əldə edib. Razılaşmanı elan edən ABŞ prezidenti Donald Trump bildirib ki, bu saziş nəticəsində ABŞ həm böyük məbləğ, həm də komissiya əldə edəcək.

The US administration may receive a total of $ 10 billion as part of the agreement to continue the operation of the TikTok application in the country. This was reported by The Wall Street Journal.
According to the report, investors who invested in the US division of the social network — including Oracle, Silver Lake and MGX from Abu Dhabi — have agreed to pay the government several billion dollars to protect the operation of the application in the United States.
According to sources, investors have already paid $ 2.5 billion to the US Treasury Department. The remaining amount is planned to be transferred in several stages, and the total payment will reach $ 10 billion.
In January 2026, ByteDance reached an agreement to sell the US division of TikTok to American investors. Announcing the agreement, US President Donald Trump said that as a result of this deal, the United States will receive both a large amount and a commission.