ABŞ Ədliyyə Departamenti Rusiya kriptovalyuta birjası "Garantex"in administratorlarına qarşı cinayət ittihamı irəli sürüb. Onlar cinayətkar və terror təşkilatlarına pul yuyulmasına kömək etdikləri və ABŞ sanksiyalarını pozduqları iddia edilirlər.
İki administrator — 46 yaşlı Litva vətəndaşı və Rusiya sakini Aleksej Besciokov 40 yaşlı Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində yaşayan Rusiya vətəndaşı Aleksandr Mira Serda "Garantex vasitəsilə cinayət gəlirlərinin yuyulduğunu bildikləri və bu qanunsuz fəaliyyətlərin gizlədilməsinə yardım etdikləri" qeyd edilən iddianamədə göstərilmişdir.
ABŞ Ədliyyə Departamenti "Garantex"in "yüz milyonlarla cinayət gəliri aldığını və müxtəlif cinayətlərə, o cümlədən hakerlik, şantaj proqramları, terrorizm və narkotik ticarətinə kömək etdiyini" bildirdi və bu birjanın 2019-cu ildən bəri ən azı 96 milyard dollar dəyərində kriptovalyuta əməliyyatlarını həyata keçirdiyini açıqladı. İddianamədə prokurorlar Besciokovu şimali koreyalı hakerlər olan Lazarus Group ilə əlaqəli əməliyyatlara şəxsən icazə verməkdə ittiham edirlər. İddianamənin açıqlanmasından əvvəl ABŞ Gizli Xidməti və bir sıra hüquq-mühafizə orqanları "Garantex"in rəsmi veb saytlarını ələ keçirib onların məzmununu agentliklərin loqoları ilə dəyişdirib və saytın ələ keçirildiyini elan edən bir banner yerləşdirmişdir.
Veb saytın əvvəlki versiyasında verilmiş üç Garantex e-poçt ünvanına müraciət etmiş, lakin e-maillər geri qaytarılaraq çatdırılmamışdır. Garantex rəsmi Telegram kanalından bir neçə dəfə şərh vermək üçün edilən sorğulara cavab vermədi.
Besciokov və Mira Serda hər ikisi pul yuyulması konspirasiya ittihamı ilə üzləşirlər, halbuki Besciokov həmçinin ABŞ sanksiyalarını pozmaq və lisenziyasız pul köçürmə fəaliyyəti aparmaq ittihamları ilə qarşı-qarşıyadır. Hər ikisi, pul yuyulması ittihamı ilə 20 ilə qədər həbs cəzası ilə üzləşir, Besciokov isə əlavə olaraq ABŞ sanksiyalarını pozmaq üçün komplo qurmaq və lisenziyasız pul köçürmə fəaliyyəti ilə əlaqədar başqa 20 il cəza və beş ilədək başqa bir cəza ilə üzləşir.
TechCrunch Disrupt 2025 AI və startaplardan tutmuş kosmos, fintech və IPO-lara qədər — beş əsas mərhələdə, qırılma nöqtələri, dəyirmi masa müzakirələri, unikal şəbəkələşmə və daha çoxunu təcrübə edin. San Francisco, CA | Oktyabr 27-29 İNDİ QEYDİYYATDAN KEÇİN
Hələlik, ikisinin də həbs olunub-olunmadığı məlum deyil. ABŞ Ədliyyə Departamentinin sözçüsü Shannon Shevlin, TechCrunch-a bildirib ki, DOJ, Mira Serdanın Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində həbs olunub-olunmadığını bilmir.
Hər iki Garantex administratoru ilə əlaqə saxlamağa çalışdıq, amma TechCrunch heç bir şərh ala bilmədi.
ABŞ prokurorları, Besciokov və Mira Serdanın kripto birjasının pul yuyulması üçün istifadə edildiyini bildiklərini və bu fəaliyyətləri həyata keçirmək üçün fəal şəkildə işlədiklərini iddia edirlər, hətta Rusiya hakimiyyəti suallar verdikdə belə. DOJ-yə görə, Rusiya hüquq-mühafizə orqanları Garantex-dəki Mira Serda hesabına aid bəzi qeydləri soruşduqda, şirkət qeyri-kamilləşdirilmiş məlumat təqdim edib və "hesabın təsdiqlənmədiyini" iddia edib.
"Əslində, Garantex bu hesabı Mira Serdanın şəxsi identifikasiya sənədləri ilə əlaqələndirmişdi," iddianamədə qeyd edilib.
Milyonlarla dollar dəyərində kripto valyutanın ələ keçirildiyi, DOJ tərəfindən təsdiq edilib Garantex, bir neçə ildir ki, Qərb hökumətlərinin diqqət mərkəzindədir.
2022-ci ildə, Rusiya kibercinayəti ilə bağlı bir sıra tədbirlər çərçivəsində ABŞ Maliyyə Nazirliyi Garantex-i sanksiya edib və təhlildə "100 milyon dollardan çox əməliyyatların qanunsuz iştirakçılar və qaranlıq şəbəkə bazarları ilə əlaqəli olduğunu" qeyd edib, o cümlədən "Conti ransomware kimi bir qrupdan 6 milyon dollardan çox və Hydra qaranlıq bazarından 2.6 milyon dollar."
Həmçinin, 2024-cü ildə, Ukraynaya qarşı müharibə səbəbindən Rusiya ilə bağlı sanksiyalar silsiləsi çərçivəsində Avropa İttifaqı Garantex-i sanksiyalaşdırdı və bu birjanın "ABŞ tərəfindən sanksiyalanmış Rusiya bankları ilə yaxın əlaqəli olduğunu" bildirdi.
DOJ-yə görə, ABŞ hökumətinin sanksiyalarına baxmayaraq, Besciokov və həmkəriləri sanksiya qanununu pozaraq ABŞ-dakı subyektlərlə əməliyyatları qəbul etməyə davam ediblər və "Garantex-in fəaliyyətini ABŞ sanksiyalarını pozmaq və ABŞ şirkətlərini Garantex ilə əməliyyat etməkdə yanıltmaq məqsədilə dəyişdiriblər."
"Məsələn, Garantex gündəlik olaraq əməliyyat kriptovalyuta cüzdanlarını müxtəlif virtual valyuta ünvanlarına köçürərək, ABŞ-da yerləşən kriptovalyuta birjalarının Garantex hesabları ilə əməliyyatları müəyyən edib bloklamaq imkanını çətinləşdirirdi," DOJ-nin açıqlamasında qeyd edilib.
DOJ həmçinin bildirib ki, ABŞ hüquq-mühafizə orqanları Garantex-in pul yuyulmasına kömək edən vəsaitlərdən 26 milyon dolları aşkarlayıb. DOJ-nin sözçüsü Shevlin, TechCrunch-a bildirib ki, departament 23,034,884.75 Tether və Binance-də 35.57 Bitcoin (cümə günü təxminən 3 milyon dollar dəyərində) dondurdu və ümumilikdə 26.2 milyon dollar əldə etdi.
Bu hüquq-mühafizə tədbirlərindən əvvəl, Garantex cümə axşamı günü "bütün xidmətləri, o cümlədən kriptovalyuta çıxarışlarını" dayandırdığını bildirmişdi, çünki Tether, Garantex-in 28 milyon dollardan çox pul saxlayan cüzdanlarını blokladı.
"Bizim pis xəbərimiz var. Tether, Rusiya kripto bazarına qarşı mübarizəyə qoşulub," Garantex öz rəsmi Telegram kanalında bildirib. "Biz mübarizə edirik və təslim olmayacağıq! Diqqət yetirin ki, Rus cüzdanlarında olan bütün [Tether] indi təhdid altındadır. Hər zaman olduğu kimi, biz birinciyik, amma sonuncu olmayacağıq."
DOJ-nin cümə günü açıqlamasından sonra, Garantex Telegram-da, "bərpa edilmiş Garantex birjası kimi davranan və ya vəsaitləri çıxarmağı təklif edən" fırıldaqçılara qarşı xəbərdarlıq etdi.
"Bunların hamısı fırıldaqçılardır! Məqsədləri istifadəçilərin şəxsi məlumatlarına, cüzdan ünvanlarına və digər həssas məlumatlara giriş əldə etməkdir," bu bildiriş rus dilində yazılıb.
Bu bildirişdə veb saytın ələ keçirilməsindən və Besciokov və Mira Serdanın ittihamlarından heç bir bəhs edilməyib.

The U.S. Department of Justice has filed criminal charges against the administrators of the Russian cryptocurrency exchange "Garantex." They are accused of aiding money laundering for criminal and terrorist organizations and violating U.S. sanctions.
Two administrators—46-year-old Lithuanian citizen and Russian resident Aleksej Besciokov, and 40-year-old Russian national living in the United Arab Emirates, Aleksandr Mira Serda—are accused in the indictment of knowing that criminal proceeds were being laundered through Garantex and helping conceal these illegal activities. The U.S. Department of Justice revealed that Garantex processed "hundreds of millions of dollars in criminal proceeds" and aided various crimes, including hacking, extortion programs, terrorism, and drug trafficking. Since 2019, the exchange has reportedly conducted cryptocurrency transactions worth at least $96 billion. In the indictment, prosecutors accuse Besciokov of personally authorizing operations linked to the North Korean hackers known as Lazarus Group. Prior to the indictment's release, the U.S. Secret Service and several law enforcement agencies seized official Garantex websites, changed their content with agency logos, and displayed a banner announcing the seizure.
In attempts to contact the three Garantex email addresses listed on the previous version of the site, emails were returned undelivered. Garantex did not respond to multiple requests for comment on its official Telegram channel. Besciokov and Mira Serda both face money laundering conspiracy charges, while Besciokov also faces additional charges of violating U.S. sanctions and operating an unlicensed money transfer service. Both could face up to 20 years in prison for money laundering charges, with Besciokov facing an additional 20 years for conspiracy and unlicensed money transfer activities, as well as up to five years for another charge. It is currently unclear whether either of them has been arrested. U.S. Department of Justice spokesperson Shannon Shevlin told TechCrunch that the DOJ was unaware of Mira Serda's potential arrest in the UAE. The U.S. prosecutors allege that Besciokov and Mira Serda were aware that Garantex was being used for money laundering and actively worked to facilitate these activities, even when questioned by Russian authorities. According to the DOJ, when Russian law enforcement inquired about records related to Mira Serda's account, the company provided incomplete information and claimed the account was unverified.
"In fact, Garantex had linked this account to Mira Serda's personal identification documents," the indictment noted. The DOJ confirmed that millions of dollars worth of cryptocurrency had been seized. Garantex has been under scrutiny by Western governments for several years. In 2022, as part of a series of actions against Russian cybercrime, the U.S. Treasury Department sanctioned Garantex, noting that over $100 million worth of operations were linked to illegal participants and dark web marketplaces, including over $6 million from the Conti ransomware group and $2.6 million from the Hydra dark web market. Additionally, in 2024, the European Union sanctioned Garantex due to Russia's ongoing war with Ukraine, stating that the exchange had "close ties to U.S.-sanctioned Russian banks."
Despite U.S. sanctions, prosecutors claim that Besciokov and his associates continued to accept operations with U.S. entities and "altered Garantex's operations to evade U.S. sanctions and mislead U.S. companies into transacting with Garantex."
"For example, Garantex regularly moved cryptocurrency wallets to various virtual currency addresses, making it more difficult for U.S.-based exchanges to identify and block transactions with Garantex accounts," the DOJ said.
The DOJ also revealed that U.S. law enforcement had identified $26 million in funds helping with money laundering. Spokesperson Shevlin confirmed that the department froze $23,034,884.75 worth of Tether and 35.57 Bitcoin on Binance (approximately $3 million), totaling $26.2 million. Before these enforcement actions, Garantex announced on Thursday that it had suspended "all services, including cryptocurrency withdrawals," after Tether blocked wallets holding over $28 million in funds.
"We have bad news. Tether has joined the fight against the Russian crypto market," Garantex stated on its official Telegram channel. "We are fighting, and we will not surrender! Pay attention, all [Tether] in Russian wallets are now under threat. As always, we are the first, but we won’t be the last."
Following the DOJ's announcement, Garantex warned users on Telegram about fraudsters "acting as the restored Garantex exchange or offering to withdraw funds."
"These are all fraudsters! Their goal is to gain access to users' personal information, wallet addresses, and other sensitive data," the message, written in Russian, warned.
The announcement did not mention the website seizure or the charges against Besciokov and Mira Serda.