ABŞ və Çin arasında ticarət müharibəsini azaltmaq üçün atılan mühüm addımlardan yalnız bir neçə həftə sonra iki ölkə arasında yeni gərginlik yaranıb — bu dəfə mübahisənin mərkəzində süni intellekt çipləri və yarımkeçiricilər dayanır.
Çinin Ticarət Nazirliyi çərşənbə günü verdiyi açıqlamada, Huawei-nin AI (süni intellekt) çiplərinə tətbiq edilən ABŞ ixrac məhdudiyyətlərinə əməl edən hər kəsə qarşı hüquqi tədbirlər görülə biləcəyini bildirib.
Bu açıqlama, Tramp administrasiyası tərəfindən 13 may tarixində təqdim edilmiş yeni “təlimatlara” cavab olaraq verilib. Sözügedən təlimatlar Biden administrasiyasının "AI Diffusion" qaydasının ləğvindən sonra dərc olunub və orada Huawei-nin Ascend süni intellekt çiplərindən “dünyanın istənilən yerində” istifadə edilməsinin ABŞ-nin ixrac qanunvericiliyini pozduğu vurğulanıb.
Çin hökuməti bu təlimatları, ABŞ-Çin arasında son ticarət danışıqlarını sabotaj edən bir addım kimi qiymətləndirib və bu gedişin iki ölkə arasında artmaqda olan diplomatik gərginliyi daha da dərinləşdirdiyini bildirib.
Bloomberg-in verdiyi məlumata görə, yaranan reaksiya nəticəsində ABŞ Ticarət Nazirliyi 13 may tarixli təlimatda yer alan “dünyanın istənilən yerində” ifadəsini sənəddən çıxarıb.
Bu hadisə, ABŞ-Çin texnologiya rəqabətinin — xüsusilə yarımkeçirici sənayesi və AI texnologiyaları sahəsində — nə qədər həssas və geosiyasi baxımdan önəmli olduğunu bir daha göstərir. Huawei, Çinin qabaqcıl texnologiya şirkətlərindən biri olaraq, ABŞ-nin milli təhlükəsizlik narahatlıqlarının mərkəzində qalmaqda davam edir. ABŞ bu şirkəti sanksiyalar siyahısına salmaqla onu qlobal texnoloji bazarda təcrid etməyə çalışır. Çin isə bu cəhdlərə qarşı sərt cavab verəcəyini açıq şəkildə bəyan edir.
Beləliklə, bu gərginlik iki ölkə arasında həm texnoloji, həm də hüquqi müstəvidə qarşıdurmanın dərinləşdiyini göstərir və beynəlxalq texnologiya şirkətləri üçün də hüquqi və kommersiya risklərini artırır.

Tensions rise between the U.S. and China over Huawei’s AI chips
Just a few weeks after the United States and China took significant steps to ease their ongoing trade war, new tensions have emerged — this time centered around artificial intelligence chips and semiconductors.
On Wednesday, China’s Ministry of Commerce issued a statement warning that it may take legal action against anyone complying with U.S. export restrictions targeting Huawei’s AI chips.
This response comes after the Trump administration released new "guidelines" on May 13, following the repeal of the Biden administration’s “AI Diffusion” rule. These guidelines emphasized that the use of Huawei’s Ascend AI chips “anywhere in the world” would be considered a violation of U.S. export laws.
The Chinese government viewed this move as an act that undermined the progress made during recent trade negotiations between the two countries. It also claimed that the guidance escalated the already growing diplomatic tensions.
According to Bloomberg, the U.S. Department of Commerce has since removed the phrase “anywhere in the world” from the original May 13 document in response to the backlash.
This incident once again highlights the delicate and geopolitically significant nature of the technological rivalry between the U.S. and China — particularly in the semiconductor and AI sectors. Huawei, one of China’s leading tech companies, continues to be at the center of U.S. national security concerns. The United States has placed Huawei on its sanctions list in an effort to isolate it from the global tech market. In turn, China has strongly opposed these measures and has made it clear that it will respond firmly.
Thus, the current standoff reflects an increasingly complex conflict between the two countries — both in technological and legal terms — and raises growing commercial and legal risks for international tech companies.