OpenAI yeni nəsil süni intellekt cihazı hazırlayır
Süni intellekti ictimaiyyətin diqqət mərkəzinə gətirən OpenAI, bu dəfə daha fərqli və inqilabi cihaz üzərində işləyir. OpenAI-nin baş direktoru Sam Altman əməkdaşlarla keçirdiyi daxili görüşdə şirkətin növbəti əsas məhsulunun geyilə bilən (wearable) cihaz olmayacağını açıqlayıb.
Altmanın sözlərinə görə, hazırlanmaqda olan bu yeni məhsul kompakt, ekranı olmayan və istifadəçisinin ətraf mühitinə tam bələd olan süni intellekt cihazıdır. Cihaz stol üzərinə yerləşdirilə və ya cibə sığacaq qədər kiçik olacaq. O, bu cihazı MacBook Pro və iPhone ilə yanaşı “üçüncü əsas cihaz” kimi təqdim edib və gündəlik həyatın bir parçasına çevriləcək “AI yoldaşı” (AI companion) adlandırıb.
Bu açıqlama, OpenAI-nin 2024-cü ildə qurulan və Apple-ın sabiq baş dizayneri Jony Ive tərəfindən təsis edilən “io” adlı startapı 6.5 milyard dollar dəyərində səhm müqaviləsi ilə satın alacağını elan etməsindən sonra gəlib. İndi Jony Ive OpenAI-də mühüm yaradıcı və dizayn rolunu üzərinə götürəcək.
Altmanın əməkdaşlara bildirdiyinə görə, bu satın alma şirkətin bazar dəyərinə gələcəkdə 1 trilyon dollar əlavə edə bilər. Bu yeni cihazın bazarda mövcud olan əl cihazları, geyilə bilən texnologiyalar və ağıllı eynəklərdən tamamilə fərqli bir kateqoriya yaradacağına inanılır.
Eyni zamanda, Altman gizliliyin önəmini də vurğulayıb. O qeyd edib ki, rəqiblərin bu məhsulu təqdimatdan əvvəl təqlid etmələrinin qarşısını almaq üçün maksimum gizlilik qorunmalıdır. Onun bu açıqlamalarının sızması isə komandadakı etibar səviyyəsi və gələcək məlumat paylaşımlarına dair suallar doğurur.
OpenAI-nin bu cəsarətli addımı, texnologiya sahəsində növbəti irəliləyiş dalğasının başlanğıcı ola bilər. Yeni cihaz həm həyat tərzimizi dəyişdirməyə, həm də süni intellektlə gündəlik qarşılıqlı əlaqəni daha təbii hala gətirməyə namizəddir.

OpenAI, the company that brought artificial intelligence into the public spotlight, is now working on a very different and revolutionary device. During an internal meeting, OpenAI CEO Sam Altman announced that the company’s next major product will not be a wearable device.
According to Altman, this new product is a compact, screenless AI device that is fully aware of its user’s surroundings. Small enough to sit on a desk or fit into a pocket, he described it as a “third core device” alongside the MacBook Pro and iPhone — an “AI companion” seamlessly integrated into daily life.
This announcement follows OpenAI’s declaration that it will acquire “io,” a startup founded in 2024 by former Apple chief designer Jony Ive, in a $6.5 billion equity deal. Jony Ive will now take on a significant creative and design role at OpenAI.
Altman reportedly told employees that this acquisition could add up to $1 trillion in market value to the company in the future. The upcoming device is expected to create an entirely new category, distinct from existing handheld devices, wearables, and smart glasses.
At the same time, Altman stressed the importance of secrecy, emphasizing that maximum confidentiality must be maintained to prevent competitors from copying the product before its official release. However, the leak of his comments has raised concerns about trust within the team and how much more he may be willing to share going forward.
This bold move by OpenAI could mark the beginning of a new wave of innovation in the tech world. The upcoming device has the potential to transform the way we live and interact with artificial intelligence in a more natural, integrated manner.