Adobe Figma-nı satın almaqdan geri çəkilib
Bazar tənzimləyici orqanlarının təzyiqlərindən boğulan Adobe, Figma satın alma prosesindən çəkildiyini açıqlayıb. Müqavilənin ləğvi ilə əlaqədar Figma-ya 1 milyard dollar ödəniləcək.
Adobe bazardakı ən böyük rəqiblərindən biri olan Figma-nı almaq üçün razılığa gəlmişdi. Şirkətin 20 milyard dollarlıq təklifi də Figma tərəfindən qəbul edilmişdi. Xüsusilə, Avropa İttifaqı və Böyük Britaniya bu alışı antiinhisar qanunları baxımından araşdırıb və hələ ki, təsdiq etməmişdi.
Müqavilənin ləğvinə görə Adobe Fiqma-ya 1 milyard dollar təzminat ödəyəcək.
Adobe baş icraçı direktoru Shantanu Narayen "Adobe və Figma son tənzimləyici tapıntılarla qəti şəkildə razılaşmır, lakin biz müstəqil şəkildə davam etməyin ən yaxşı maraqlarımıza uyğun olduğuna inanırıq" sözlərini deyib.
"Adobe və Figma, yaradıcılıq və məhsuldarlığın gələcəyini birlikdə formalaşdırmaq vizyonunu paylaşdıqlarını" söyləyən Narayen, hələ də bazarda yaxşı mövqe tutmuş şirkətləri qarşısında nəhəng bazarın təqdim etdiyi imkanlara diqqət yetirəcəklərini vurğulayıb.
Tənzimləyici orqanlar Adobe-nin dizayn proqram təminatı bazarında demək olar ki, monopoliyaya malik olduğunu bildirərək və bunun rəqabətə zərər verəcəyini bildirərək müqaviləni təxirə salmışdılar. Hazırda Adobe-nin XD platformasından daha yaxşı vəziyyətdə olan Figma-nın Adobe-yə ötürüləcəyi təqdirdə bu sahədə mümkün yeniliklərin zədələnəcəyindən qorxan AB və Böyük Britaniya səlahiyyətliləri müqavilənin təsdiq prosesini uzadıblar.

Adobe has backed out of buying Figma
Suffocated by the pressure of market regulatory authorities, Adobe has announced that it has withdrawn from the process of purchasing Figma. Figma will be paid $1 billion in connection with the termination of the contract.
Adobe has agreed to acquire Figma, one of its biggest competitors in the market. The company's $20 billion offer was also accepted by Figma. In particular, the European Union and the United Kingdom have investigated the acquisition from the point of view of antitrust laws and have not yet approved it.
Adobe will pay $1 billion in damages to Figma for terminating the contract.
Adobe CEO Shantanu Narayen said, "Adobe and Figma strongly disagree with the recent regulatory findings, but we believe it is in our best interests to proceed independently."
"Adobe and Figma share the vision of shaping the future of creativity and productivity together," said Narayen, emphasizing that they will pay attention to the opportunities offered by the huge market in front of their companies, which are still well positioned in the market.
Regulators had delayed the deal, saying Adobe had a near-monopoly in the design software market and that it would hurt competition. Fearing that Figma, which currently outperforms Adobe's XD platform, would hurt potential innovation in the field if transferred to Adobe, EU and UK authorities have extended the deal's approval process.