Amazon peyk interneti sahəsində rəqabəti gücləndirmək məqsədilə Globalstar şirkətini təxminən 11,5 milyard dollara satın almaq üçün razılığa gəlib. Bu addım SpaceX-in Starlink xidmətinə qarşı rəqabəti artırmağa yönəlib.
Məlumata görə, Amazon bu satınalma ilə həm Project Kuiper layihəsini sürətləndirməyi, həm də mobil bağlantı və istehlakçı texnologiyaları bazarında mövqeyini gücləndirməyi planlaşdırır. Şirkət Globalstar-ın spektr hüquqlarını və texnoloji infrastrukturunu öz nəzarətinə götürəcək, eyni zamanda mövcud 24 peyki öz şəbəkəsinə əlavə edərək tutumunu artıracaq.
Hazırda Starlink minlərlə peykdən ibarət geniş şəbəkəyə malik olsa da, bu strateji alış Amazon-a rəqabətdə geri qalan mövqeyini gücləndirmək imkanı verəcək. Globalstar 2029-cu ilə qədər aşağı Yer orbitinə 3200 peyk yerləşdirməyi planlaşdırır və 2027-ci ilə qədər bu sayın yarısına çatmalıdır.
Şirkətin texnologiyası “Direct-to-Device” (D2D) adlanan sistemə əsaslanır. Bu texnologiya yerüstü baza stansiyalarına ehtiyac olmadan birbaşa mobil cihazlara qoşulmanı təmin edir və xüsusilə zəif siqnal olan ərazilərdə və fövqəladə hallarda mühüm rol oynayır.
Razılaşmaya əsasən, Globalstar səhmdarları hər səhm üçün 90 dollar və ya müəyyən nisbətdə Amazon səhmləri əldə edə biləcəklər. Xəbərin açıqlanmasından sonra Globalstar səhmləri 9%, Amazon səhmləri isə 2,5% bahalaşıb.
Bundan əlavə, Amazon Apple ilə də razılığa gəlib. Şirkət Apple-ın əvvəllər Globalstar-a yatırdığı investisiyanı nəzərə alaraq, iPhone və Apple Watch cihazlarında peyk üzərindən fövqəladə əlaqə xidmətlərini dəstəkləməyə davam edəcək. Satınalmanın 2027-ci ilə qədər tamamlanacağı gözlənilir.

Amazon has agreed to acquire Globalstar for approximately $11.5 billion, aiming to strengthen its position in satellite communications and compete with SpaceX’s Starlink.
Through this acquisition, Amazon plans to accelerate its Project Kuiper initiative while expanding its presence in mobile connectivity and consumer technology markets. The company will gain access to Globalstar’s spectrum rights and technological infrastructure, and will integrate its existing 24 satellites into its own network to increase capacity.
While Starlink currently leads with a vast satellite fleet, this strategic move is expected to help Amazon close the gap. Globalstar plans to deploy 3,200 satellites into low Earth orbit by 2029, with regulatory requirements to reach half that number by 2027.
Globalstar’s technology is based on a “Direct-to-Device” (D2D) architecture, enabling direct satellite connectivity to mobile devices without relying on ground-based stations. This is particularly valuable in remote areas and emergency situations.
Under the deal, Globalstar shareholders will receive $90 per share or Amazon stock at a specified ratio. Following the announcement, Globalstar shares rose by 9%, while Amazon shares increased by 2.5%.
Additionally, Amazon has reached an agreement with Apple, committing to continue supporting satellite-based emergency and location services for iPhone and Apple Watch users. The acquisition is expected to be completed next year, pending regulatory approvals.