Microsoft-un Rusiyadakı bölməsi – “Microsoft Rus” MMC məhkəmə qərarı ilə rəsmi olaraq müflis elan edilib. Moskva Arbitraj Məhkəməsi şirkət barəsində müsabiqə icraatına başlanıldığını açıqlayıb. Bu qərar şirkətin maliyyə öhdəliklərini yerinə yetirə bilməməsi fonunda qəbul olunub.
Məlumata görə, müflisləşmə prosesi 2025-ci ilin sentyabrında “Microsoft Rus”un öz müraciəti əsasında başladılıb. Həmin dövrdə şirkətin Rusiya şirkətləri qarşısında ümumi borcu 1,5 milyard rubldan çox idi. Məhkəmənin qərarı ilə müsabiqə idarəçisi vəzifəsinə “Dostoyaniye” assosiasiyasından olan Andrey Solomonov təyin edilib.
Qeyd olunur ki, Microsoft hələ 2022-ci ilin mart ayında Rusiyada məhsul və xidmətlərinin satışını dayandırdığını açıqlamışdı. Buna baxmayaraq, yerli bölmə müəyyən müddət ərzində mövcud müştərilər üçün texniki dəstək göstərməyə davam edib.
Son dövrlərdə şirkətin Rusiyada cəmi bir müştərisi qalmışdı və həmin müştəri də 2025-ci ildə əməkdaşlığı dayandırıb. Şirkət nümayəndələri bildiriblər ki, kreditorlardan ən azı biri qarşısındakı borc tam şəkildə ödənilib.
Beləliklə, Microsoft-un Rusiyadakı fəaliyyəti faktiki olaraq tam başa çatıb və şirkət bazarı tərk edib.

Microsoft completely exits Russia
The Russian division of Microsoft — Microsoft Rus LLC — has officially been declared bankrupt by the Moscow Arbitration Court. The court also announced the initiation of insolvency proceedings against the company due to its inability to meet financial obligations.
According to reports, the bankruptcy process was launched in September 2025 following the company’s own заявление. At that time, its total debt to Russian companies exceeded 1.5 billion rubles. By court decision, Andrey Solomonov from the “Dostoyaniye” association was appointed as the insolvency administrator.
It is noted that Microsoft had announced the suspension of sales of its products and services in Russia back in March 2022. However, the local division continued to provide technical support to existing clients for some time afterward.
In recent months, the company reportedly had only one remaining client in Russia, who terminated cooperation in 2025. A company representative also stated that obligations to at least one creditor had been fully settled.