Texnologiya nəhəngləri Amazon və Anthropic süni intellekt sahəsində əməkdaşlıqlarını əhəmiyyətli dərəcədə genişləndirdiklərini açıqlayıb. Razılaşmaya əsasən, Anthropic növbəti 10 il ərzində Amazon-un bulud platforması olan AWS texnologiyalarına 100 milyard dollardan çox sərmayə yatıracaq.
Şirkət həmçinin Amazon-un xüsusi süni intellekt çipləri olan Trainium-un cari və gələcək nəsillərindən istifadə etmək üçün 5 giqavat gücündə hesablama resursu əldə edəcək. Bu resurslar qabaqcıl AI modellərinin hazırlanması və işlədilməsi üçün istifadə olunacaq. Eyni zamanda, milyonlarla Graviton prosessor nüvəsindən də yararlanılacaq.
Amazon bu əməkdaşlıq çərçivəsində Anthropic-ə ilkin mərhələdə 5 milyard dollar sərmayə qoyacaq və gələcəkdə bu məbləği əlavə 20 milyard dollaradək artırmağı planlaşdırır. Qeyd edək ki, şirkət daha əvvəl də Anthropic-ə 8 milyard dollar investisiya edib.
Tərəflər 2023-cü ildən bəri generativ süni intellektin tətbiqini sürətləndirmək istiqamətində birgə çalışır. Hazırda 100 mindən çox müştəri Anthropic-in Claude modellərindən AWS üzərindən istifadə edir. Bu modellər Amazon Bedrock platformasında ən populyar həllərdən birinə çevrilib.
Əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilən “Project Rainier” dünyanın ən böyük süni intellekt hesablama klasterlərindən biri hesab olunur. Layihə yüz minlərlə çipdən istifadə edərək böyük miqyaslı AI modellərinin hazırlanmasına imkan yaradır.
Yeni razılaşma həmçinin Avropa və Asiya bazarlarında xidmətlərin genişləndirilməsini də əhatə edir. Bu addım Anthropic-in beynəlxalq müştəri bazasına daha effektiv xidmət göstərməsinə şərait yaradacaq.
Tərəflər bildirir ki, bu strateji əməkdaşlıq innovasiya, məsuliyyətli süni intellekt inkişafı və qlobal miqyasda texnoloji həllərin genişləndirilməsi baxımından mühüm rol oynayacaq.

Amazon and Anthropic sign $100 billion deal for artificial intelligence
Tech giants Amazon and Anthropic have announced a significant expansion of their partnership in the field of artificial intelligence. Under the agreement, Anthropic will invest more than $100 billion in technologies on Amazon's cloud platform AWS over the next 10 years.
The company will also acquire 5 gigawatts of computing resources to use current and future generations of Trainium, Amazon's custom artificial intelligence chips. These resources will be used to develop and run advanced AI models. At the same time, millions of Graviton processor cores will be used.
Amazon will invest $5 billion in Anthropic in the initial stage as part of this partnership and plans to increase this amount to an additional $20 billion in the future. It should be noted that the company has previously invested $8 billion in Anthropic.
The parties have been working together since 2023 to accelerate the implementation of generative artificial intelligence. Currently, more than 100,000 customers use Anthropic's Claude models on AWS. These models have become one of the most popular solutions on the Amazon Bedrock platform.
The collaboration, called Project Rainier, is considered one of the largest AI computing clusters in the world. The project will enable the development of large-scale AI models using hundreds of thousands of chips.
The new agreement also includes expanding services to the European and Asian markets. This step will allow Anthropic to more effectively serve its international customer base.
The parties say that this strategic partnership will play a significant role in terms of innovation, responsible AI development, and the expansion of technological solutions on a global scale.