Anthropic süni intellekt agentləri arasında birbaşa alış-verişin mümkünlüyünü yoxlamaq üçün maraqlı eksperiment həyata keçirib. “Project Deal” adlandırılan bu layihədə şirkət agentlərin həm alıcı, həm də satıcı kimi çıxış etdiyi xüsusi marketplace (elan platforması) yaradıb.
Şirkətin açıqlamasına görə, bu yalnız pilot sınaq olub və 69 əməkdaş könüllü şəkildə iştirak edib. Hər iştirakçıya həmkarlarından məhsul almaq üçün 100 dollar büdcə (hədiyyə kartı formasında) verilib. Buna baxmayaraq, nəticələr diqqət çəkici olub: ümumilikdə 186 real sövdələşmə baş tutub və onların ümumi dəyəri 4,000 dollardan çox olub.
Anthropic bildirib ki, eksperiment çərçivəsində dörd fərqli marketplace modeli qurulub. Bunlardan biri “real” model olub — burada iştirakçılar şirkətin ən qabaqcıl süni intellekt modeli ilə təmsil edilib və bağlanan sövdələr eksperimentdən sonra həqiqətən icra olunub. Digər üç model isə tədqiqat məqsədi daşıyıb.
Araşdırmanın nəticələrinə görə, daha inkişaf etmiş modellərlə təmsil olunan istifadəçilər “obyektiv olaraq daha yaxşı nəticələr” əldə ediblər. Maraqlıdır ki, iştirakçılar bu fərqi demək olar hiss etməyiblər. Bu isə gələcəkdə “agent keyfiyyəti fərqləri”nin problem yarada biləcəyini göstərir — yəni zəif tərəfdə olan istifadəçilər daha pis nəticə əldə etdiklərini anlamaya bilərlər.
Bundan əlavə, agentlərə əvvəlcədən verilən təlimatların satış ehtimalına və ya qiymət danışıqlarına ciddi təsir göstərmədiyi də qeyd olunub.

Anthropic has conducted an interesting experiment to test the feasibility of direct purchases between AI agents. In this project, called “Project Deal,” the company created a special marketplace (advertising platform) where agents act as both buyers and sellers.
According to the company, this was only a pilot test, and 69 employees voluntarily participated. Each participant was given a $ 100 budget (in the form of a gift card) to buy products from their colleagues. Nevertheless, the results were impressive: a total of 186 real deals took place, and their total value was more than $ 4,000.
Anthropic said that four different marketplace models were built as part of the experiment. One of them was a “real” model — where participants were represented by the company’s most advanced AI model, and the deals concluded were actually executed after the experiment. The other three models were for research purposes.
According to the results of the study, users represented by more advanced models achieved “objectively better results.” Interestingly, participants barely noticed this difference. This suggests that “agent quality differences” could be a problem in the future—that is, users on the weaker side may not realize that they are getting worse results.
It was also noted that the pre-instructions given to agents did not significantly affect the likelihood of a sale or price negotiations.