Anthropic-in dəyəri 800 milyard dollara yüksəlib
ABŞ-ın süni intellekt şirkəti Anthropic yeni investisiya raundu üzrə investorlardan təkliflər alıb. Mənbələrin Business Insider və Bloomberg-ə verdiyi məlumata görə, bu raundda şirkətin dəyəri 800 milyard dollar səviyyəsində qiymətləndirilə bilər. Bu isə 2026-cı ilin fevralında qeydə alınan 380 milyard dollarlıq qiymətləndirmədən iki dəfə çoxdur.
Qeyd edək ki, şirkət 2026-cı ilin fevralında 30 milyard dollar, 2025-ci ilin sentyabrında isə 13 milyard dollar investisiya cəlb etmişdi. Bununla belə, Anthropic yaxın aylarda maliyyə cəlbini istisna etməsə də, bu şərtlərlə razılaşıb-razılaşmayacağı hələ dəqiq deyil. Şirkət məsələ ilə bağlı rəsmi şərh verməkdən imtina edib.
Analitiklər investor marağının artmasını yeni məhsullar və hadisələrlə əlaqələndirir. Xüsusilə, Claude Mythos modelinin təqdimatı diqqət çəkib. Şirkət bu modelin “minlərlə” sıfır gün zəifliyini aşkar etdiyini bildirib.
Bundan əlavə, Anthropic-in gəlirlərində ciddi artım müşahidə olunur. 2026-cı ilin aprelində şirkət illik proqnoz gəlirinin 2025-ci ilin sonundakı 9 milyard dollardan 30 milyard dollara yüksəldiyini açıqlayıb. Bu artım əsasən iri korporativ müştərilər hesabına baş verib.
Məlumata görə, Anthropic 2026-cı ilin sonuna qədər birjaya çıxmağı və 60 milyard dollardan çox vəsait cəlb etməyi planlaşdırır. Rəqib OpenAI-nin son qiymətləndirilməsi isə 852 milyard dollar təşkil edir, lakin bəzi investorlar şirkətin strategiyası ilə bağlı suallar qaldırır.

Anthropic's value has risen to $800 billion
US artificial intelligence company Anthropic has received proposals from investors for a new investment round. According to sources told Business Insider and Bloomberg, the company's value in this round could be estimated at $ 800 billion. This is more than twice the $ 380 billion valuation recorded in February 2026.
It should be noted that the company attracted $ 30 billion in February 2026 and $ 13 billion in September 2025. However, although Anthropic does not rule out raising financing in the coming months, it is not yet clear whether it will agree to these terms. The company declined to give an official comment on the matter.
Analysts attribute the increase in investor interest to new products and events. In particular, the presentation of the Claude Mythos model attracted attention. The company said that this model detected "thousands" of zero-day vulnerabilities.
In addition, Anthropic's revenues are growing significantly. In April 2026, the company announced that its annual revenue forecast had increased to $30 billion by the end of 2025, up from $9 billion at the end of 2025. This growth was largely due to large corporate clients.
Anthropic reportedly plans to go public by the end of 2026 and raise more than $60 billion. Rival OpenAI was last valued at $852 billion, but some investors have raised questions about the company's strategy.