Google macOS üçün Gemini tətbiqini təqdim etdi
Google macOS üçün Gemini süni intellekt köməkçisinin rəsmi tətbiqini istifadəyə verib. Şirkət bu barədə öz bloqunda məlumat yayıb. Tətbiq bütün Gemini istifadəçiləri üçün pulsuz təqdim olunur və macOS 15 və daha yeni versiyaları dəstəkləyir.
Yeni tətbiq istifadə rahatlığını artırmaq üçün klaviatura qısayolları ilə təchiz edilib. Belə ki, Option + Space kombinasiyası “mini-çat” pəncərəsini, Option + Shift + Space isə tam funksional çat rejimini açır. İstifadəçilər bu qısayolları ayarlardan dəyişə bilirlər.
Gemini tətbiqinin diqqətçəkən yeniliklərindən biri ekranı “görmək” funksiyasıdır. İstifadəçi ekran görüntüsünü paylaşaraq, məsələn, diaqram üzərində əsas nəticələr barədə süni intellektdən izah ala bilər.
Bundan əlavə, tətbiq Nano Banana vasitəsilə şəkil generasiyasını, Veo ilə video yaradılmasını və digər tanış funksiyaları dəstəkləyir. Sundar Pichai bildirib ki, gələcəkdə bu imkanların sayı daha da artırılacaq.
Xatırladaq ki, 2026-cı ilin yanvarında Apple şirkəti yenilənmiş Siri köməkçisinin Gemini əsasında işləyəcəyini təsdiqləmişdi. 9To5Mac portalının məlumatına görə, bu yeniləmənin iOS 27 və macOS 27 versiyalarında təqdim olunacağı gözlənilir.

Google launches Gemini app for macOS
Google has launched the official Gemini AI assistant app for macOS. The company announced this on its blog. The app is free for all Gemini users and supports macOS 15 and later.
The new app is equipped with keyboard shortcuts to increase ease of use. For example, the Option + Space combination opens a “mini-chat” window, and Option + Shift + Space opens a fully functional chat mode. Users can change these shortcuts in the settings.
One of the notable innovations of the Gemini app is the “see screen” function. By sharing a screenshot, the user can get an explanation from the AI ​​about the main results on the diagram, for example.
In addition, the app supports image generation via Nano Banana, video creation with Veo, and other familiar functions. Sundar Pichai said that the number of these capabilities will increase in the future.
Recall that in January 2026, Apple confirmed that the updated Siri assistant would work on the basis of Gemini. According to the 9To5Mac portal, this update is expected to be introduced in iOS 27 and macOS 27 versions.