Anthropic JavaScript-in sürət mühərriki Bun-u alıb
Anthropic, JavaScript proqramlarının icrasını sürətləndirən texnologiyanı yaradan Bun şirkətini aldığını elan edib. Bu satınalmanın əsas məqsədi şirkətin Sİ ilə kodlaşdırma platforması olan Claude Code-u daha da gücləndirməkdir.
2025-ci ilin may ayında istifadəyə verilən Claude Code platformasının altı ay ərzində illik gəlir tempini 1 milyard dollar səviyyəsinə çatdırdığı bildirilir. Anthropic-in bəyanatına görə, Bun texnologiyasının inteqrasiyası Claude Code-un ümumi performansını və etibarlılığını əhəmiyyətli dərəcədə artıracaq.
2021-ci ildə Jarred Sumner tərəfindən qurulan Bun hazırda Midjourney kimi böyük şirkətlər tərəfindən istifadə edilir və aylıq 7 milyondan çox yüklənmə alır. Şirkət bu addımı AI ilə dəstəklənən proqram təminatının inkişafı üçün texniki imkanlarını genişləndirmək strategiyasının bir hissəsi hesab edir. Satınalmadan sonra da Bun açıq mənbəli (open source) və MIT lisenziyalı olaraq qalacaq.
Anthropic-in 1 milyard dollarlıq illik gəlir tempi iddiası, hələ ki, müstəqil şəkildə təsdiqlənməyib. Bazar rəqibi olan GitHub Copilot-un 55% məhsuldarlıq artımı nümayiş etdirdiyi bir vaxtda, bu məlumatlar bazar mənzərəsini qeyri-müəyyən edir.
Texniki baxımdan, Bun geniş istifadə olunan Node.js sistemindən 4 qat daha sürətli məlumat ötürmə qabiliyyətinə malikdir. Həmçinin, CPU-nun ağır yükləndiyi proseslərdə işləmə müddətini 3.4 saniyədən 1.7 saniyəyə endirir. Lakin uğur, Bun-un daha çox əmrlər sətri (terminal) üzərindən işləmə yanaşmasının, GitHub-a inteqrasiya olunmuş rəqibləri üstələyib-üstələməyəcəyindən asılıdır.
Bun-un texnologiyası Node.js ilə yüksək uyğunluq saxlayır. Aylıq 7 milyondan çox yüklənmə sayəsində proqram təminatı satıcıları və məsləhətçilər üçün miqrasiya, CI/CD inteqrasiyası və müəssisə dəstəyi sahəsində yeni iş imkanları yaranır. Köhnə sistemlərin modernləşdirilməsi ilə məşğul olan firmalar Node.js istifadəsindən Bun-a keçid etmək istəyən komandalara kömək edə bilərlər.

Anthropic acquires Bun, the high-speed engine for JavaScript
Anthropic has announced that it has acquired Bun, the company that created the technology designed to accelerate the execution of JavaScript programs. The main goal of this acquisition is to further strengthen the company’s AI-powered coding platform, Claude Code.
Launched in May 2025, the Claude Code platform reportedly reached an annual revenue run rate of 1 billion dollars within six months. According to Anthropic, the integration of Bun’s technology will significantly enhance Claude Code’s overall performance and reliability.
Founded in 2021 by Jarred Sumner, Bun is currently used by major companies such as Midjourney and receives over 7 million downloads per month. The company views this move as part of its strategy to expand its technical capabilities for AI-supported software development. Bun will remain open-source and MIT-licensed even after the acquisition.
Anthropic’s claim of a 1-billion-dollar annual revenue run rate has not yet been independently verified. With its market rival GitHub Copilot reporting a 55% increase in developer productivity, these numbers add to the uncertainty of the competitive landscape.
Technically, Bun offers data throughput up to four times faster than the widely used Node.js system. It also reduces processing times in CPU-intensive tasks from 3.4 seconds to 1.7 seconds. However, its ultimate success will depend on whether Bun’s command-line-centric approach can outperform competitors that are more deeply integrated with GitHub.
Bun’s technology maintains high compatibility with Node.js. With more than 7 million monthly downloads, new business opportunities arise for software vendors and consultants in migration, CI/CD integration, and enterprise support. Companies specializing in modernizing legacy systems can assist teams looking to transition from Node.js to Bun.