Əmək Məcəlləsinə "Remote iş" anlayışı əlavə edilir
Bununla bağlı təklif layihəsi Milli Məclisin Regional məsələlər komitəsinin bugünkü iclasında müzakirə olunub.
Sənəddə vurğulanıb ki, prioritet istiqamət olaraq işçilərin əmək funksiyalarının distant iş formasında yerinə yetirilməsi sahəsi üzrə qanunvericiliyin formalaşdırılması müəyyən etmək, bu xüsusda işçilərin distant iş formasında əmək funksiyasının yerinə yetirilməsinin hüquqi əsasının yaradılmasını təmin etmək məqsədilə Məcəllənin 3-cü maddəsinə "Məsafədən (distant) iş" anlayışı gətirilib.
Qeyd edilib ki, Əmək Məcəlləsi işəgötürənin xammalından (materialından), istehsal vasitələrindən istifadə etməklə əmək funksiyasını öz evində, habelə məsafədən (distant) iş formasında yerinə yetirən işçilərə də şamil edilir.

The Labor Code introduces the concept of "Remote Work"
A draft proposal on this matter was discussed at today’s meeting of the National Assembly’s Committee on Regional Issues.
The document emphasizes that a priority direction is to establish legislation regarding employees performing their work functions remotely. In this context, Article 3 of the Labor Code has been amended to introduce the concept of “Remote (distant) work” to ensure a legal basis for employees performing their work functions remotely.
It was noted that the Labor Code applies to employees who perform their work functions using the employer’s raw materials or production tools from their own homes, as well as under the remote (distant) work arrangement.