Apple Çin Süni İntellektini gücləndirmək üçün Alibaba ilə əməkdaşlıq edib
Apple Çindəki cihazlarında öz süni intellekt texnologiyasını tətbiq etmək üçün Alibaba ilə əməkdaşlıq edib. Bu, Çin hökumətinin tələbi idi və yalnız bu əməkdaşlıq sayəsində Apple-ın süni intellekti bölgədə fəaliyyət göstərə bilirdi.
Əvvəlcə Apple Baidu ilə əməkdaşlıq etməyi düşünürdü, amma Baidu-nun süni intellekti gözlənilən səviyyədə olmadığı üçün bu əməkdaşlıqdan imtina edilib. Apple Alibaba-nın Qwen süni intellektini böyük bir fürsət olaraq görüb. Məlumatlara görə, Alibaba Çin sakinləri haqqında topladığı geniş məlumat sayəsində Apple-a öz xidmətlərini daha fərdiləşdirərək yerli bazarda daha rəqabətli olma imkanı verəcək.
Apple DeepSeek-i də mümkün tərəfdaş olaraq qiymətləndirmişdi, amma DeepSeek-in böyük miqyaslı əməliyyatlarda kifayət qədər təcrübəsi və kadr potensialı olmadığı üçün bu əməkdaşlıqdan da imtina edilib.

Apple Partners with Alibaba to Strengthen AI in China
Apple has partnered with Alibaba to implement its artificial intelligence technology in devices in China. This collaboration was required by the Chinese government, and only through this partnership could Apple’s AI operate in the region.
Initially, Apple considered partnering with Baidu, but due to Baidu’s AI not meeting the expected standards, this partnership was abandoned. Apple saw Alibaba’s Qwen AI as a great opportunity. According to reports, Alibaba’s vast data on Chinese residents will allow Apple to personalize its services and become more competitive in the local market.
Apple also considered DeepSeek as a potential partner, but due to DeepSeek’s lack of experience and personnel in large-scale operations, this partnership was also rejected.