ABŞ-də fəaliyyət göstərən və 2022-ci ildə yaradılan süni intellekt bulud infrastrukturu şirkəti Together AI 1 iyul tarixində C seriyası investisiya mərhələsində 800 milyon ABŞ dolları cəlb etdiyini açıqlayıb. İnvestisiya raunduna Aramco Ventures rəhbərlik edib və bu mərhələdə şirkətin bazar dəyəri 8,3 milyard ABŞ dolları qiymətləndirilib.
Maliyyələşdirmə raundunda Vista Equity Partners, General Catalyst, Emergence Capital, Nvidia, March Capital, Pegatron və SentinelOne-ın S Ventures fondu da iştirak edib.
Together AI süni intellekt modellərinin işlədilməsi (inference), təkmilləşdirilməsi (fine-tuning), ilkin təlimi (pre-training), həmçinin qrafik prosessor (GPU) klasterləri üçün bulud infrastrukturu təqdim edir. Şirkət həm serverless, həm də xüsusi model xidmətləri təklif edir.
Bu investisiya Together AI-ın 2025-ci ilin fevralında 3,3 milyard dollar dəyərləndirmə ilə cəlb etdiyi 305 milyon dollarlıq B seriyası və 2023-cü ildə əldə etdiyi 102,5 milyon dollarlıq A seriyası investisiyalarından sonra baş tutub.
Şirkətin məlumatına görə, son rübdə illik sifarişlərinin həcmi 1,15 milyard ABŞ dollarını ötüb. Together AI hazırda Cursor, Cognition və Decagon da daxil olmaqla minlərlə ödənişli müştəriyə xidmət göstərir.
Mütəxəssislər hesab edirlər ki, Aramco Ventures-in bu investisiyaya rəhbərlik etməsi fondun süni intellekt sahəsində çiplər, hesablama infrastrukturu, model hazırlanması və AI tətbiqlərinə yönəlmiş uzunmüddətli investisiya strategiyasına uyğundur.

Together AI, a US-based AI cloud infrastructure company founded in 2022, announced on July 1 that it had raised $800 million in a Series C investment round. The investment round was led by Aramco Ventures and values ​​the company at $8.3 billion.
The funding round also included participation from Vista Equity Partners, General Catalyst, Emergence Capital, Nvidia, March Capital, Pegatron and SentinelOne’s S Ventures fund.
Together AI provides cloud infrastructure for AI model inference, fine-tuning, pre-training, and GPU clusters. The company offers both serverless and custom model services.
This investment follows Together AI’s $305 million Series B round in February 2025 at a $3.3 billion valuation and a $102.5 million Series A round in 2023.
According to the company, its annual order book exceeded $1.15 billion in the last quarter. Together AI currently serves thousands of paying clients, including Cursor, Cognition and Decagon.
Experts believe that Aramco Ventures’ leadership of this investment is in line with the fund’s long-term investment strategy in the field of artificial intelligence, which focuses on chips, computing infrastructure, model development and AI applications.