Hindistan hökuməti Meta-dan WhatsApp istifadəçi adları funksiyasını dayandırmağı tələb edib
Hindistan hökuməti Meta şirkətindən WhatsApp tətbiqində istifadəyə verilməsi planlaşdırılan istifadəçi adı (username) funksiyasının ölkədə tətbiqini müvəqqəti dayandırmağı və üç gün ərzində bu yeniliklə bağlı ətraflı izahat təqdim etməyi tələb edib. Rəsmilər hesab edirlər ki, yeni funksiya saxta profillərin yaradılması, kimliyə bürünmə və dələduzluq risklərini artıra bilər.
İlin sonunadək istifadəyə verilməsi gözlənilən yenilik sayəsində istifadəçilər telefon nömrələrini paylaşmadan bir-biri ilə əlaqə saxlaya biləcəklər. Meta bildirib ki, WhatsApp-ın Facebook və Instagram hesabları ilə Accounts Center vasitəsilə əlaqələndirilməsi könüllü olaraq qalacaq. Şirkətin sözlərinə görə, mövcud Facebook və Instagram istifadəçi adları sahibləri üçün qorunacaq, tanınmış şəxslərə, dövlət qurumlarına və təsdiqlənmiş Meta hesablarına məxsus istifadəçi adları isə xüsusi mühafizə altında olacaq.
Bununla yanaşı, yeni funksiyanın bizneslərin müştərilər tərəfindən daha asan tapılmasına da xidmət edəcəyi bildirilir. Lakin istifadəçilər və mütəxəssislər məlumat mübadiləsi və platformalararası inteqrasiya ilə bağlı narahatlıqlarını ifadə edirlər. Meta isə istifadəçi adlarının Accounts Center-in məlumat paylaşımı prinsiplərini dəyişməyəcəyini vurğulayıb.

The Indian government has asked Meta to temporarily suspend the use of a username feature planned for WhatsApp in the country and provide a detailed explanation within three days. Officials believe that the new feature could increase the risk of fake profiles, impersonation and fraud.
The feature, which is expected to be launched by the end of the year, will allow users to contact each other without sharing their phone numbers. Meta said that linking WhatsApp with Facebook and Instagram accounts through the Accounts Center will remain voluntary. According to the company, existing Facebook and Instagram usernames will be reserved for their owners, while usernames belonging to celebrities, government agencies and verified Meta accounts will be under special protection.
In addition, it is reported that the new feature will also serve to make it easier for businesses to be found by customers. However, users and experts have expressed concerns about data sharing and cross-platform integration. Meta stressed that usernames will not change the principles of data sharing in the Accounts Center.