OpenAI ABŞ hökumətinə 5%-lik pay verməyi təklif edib
Məlumatlara görə, OpenAI şirkəti Vaşinqtondakı siyasi təzyiqləri azaltmaq məqsədilə ABŞ hökumətinə şirkətdə 5%-lik pay verməyi təklif edib. Bu barədə şirkətin baş direktoru Sam Altman ilə Trump administration arasında aparılan ilkin danışıqlardan xəbəri olan iki mənbə məlumat verib.
Hələlik Trump administrasiyasının bu təklifi qəbul edib-etməyəcəyi məlum deyil.
Təklifə əsasən, ABŞ-ın digər süni intellekt şirkətləri də hökumətə oxşar həcmdə pay verməlidirlər. Lakin rəqib AI laboratoriyalarının bu təşəbbüsə qoşulub-qoşulmayacağı hələ də bəlli deyil.
Bu cür razılaşmanın presedenti artıq mövcuddur. ABŞ hökuməti 2025-ci ildə bağlanmış razılaşma çərçivəsində Intel şirkətində 9,9%-lik paya sahib olub.
Center for Strategic and International Studies tərəfindən hazırlanan təhlildə qeyd olunur ki, Vaşinqton strateji əhəmiyyət daşıyan özəl şirkətlərdə birbaşa səhmdar olmağa doğru siyasətini dəyişir.
Belə bir pay sahibi olması hökumətin satınalma prosesləri və nəzarət mexanizmləri ilə bağlı əlavə suallar da yarada bilər.
ABŞ-ın federal qaydalarına əsasən, hökumətlə onun podratçıları arasında münasibətlərdə maraq toqquşmasının, hətta belə bir təəssüratın yaranmasının belə qarşısı alınmalıdır.

OpenAI has reportedly offered the US government a 5% stake in the company in an attempt to ease political pressure in Washington, according to two sources familiar with the initial talks between the company’s CEO Sam Altman and the Trump administration.
It is not yet known whether the Trump administration will accept the offer.
The proposal would require other US artificial intelligence companies to give the government a similar stake. However, it is not yet clear whether rival AI labs will join the initiative.
There is already a precedent for such an agreement. The US government acquired a 9.9% stake in Intel under a deal signed in 2025.
An analysis by the Center for Strategic and International Studies notes that Washington is shifting its policy toward direct ownership in strategically important private companies.
Such a stake could raise additional questions about government procurement processes and oversight mechanisms.
Under US federal regulations, conflicts of interest, or even the appearance of such, must be avoided in relationships between the government and its contractors.