“ASAN xidmət” konsepsiyasının Efiopiyada tətbiqi istiqamətində əməkdaşlıq sənədi imzalanıb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin dəvəti ilə Efiopiya Federativ Demokratik Respublikasının Baş nazirinin müavini Temesgen Tirunehin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ölkəmizdə səfərdədir.
Məqsəd Dövlət Agentliyi tərəfindən dövlət xidmətlərinin çatdırılması, sosial innovasiyalar sahəsində həyata keçirilən layihələr ilə yerində tanış olmaq, eləcə də “ASAN xidmət” konsepsiyasının Efiopiyada tətbiqi istiqamətində əməkdaşlıq sənədinin imzalanmasıdır.
Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev qonağa “ASAN xidmət”, eləcə də Dövlət Agentliyinin digər fəaliyyət istiqamətləri barədə ətraflı məlumat verib. Diqqətə çatdırılıb ki, Prezident İlham Əliyevin şəxsi təşəbbüsü ilə yaradılan “ASAN xidmət” əhalinin dövlət xidmətlərinə əlçatanlığının təmin edilməsində mühüm rol oynayıb. Hazırda “ASAN xidmət” təcrübəsinin paylaşılması istiqamətində 20-dən çox ölkə və beynəlxalq təşkilatla əməkdaşlıq edildiyi də vurğulanıb.
Ülvi Mehdiyev 2023-cü ilin avqust ayında Efiopiyaya səfərini məmnunluqla xatırladıb, dövlət xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində Azərbaycan təcrübəsinin bölüşülməsi istiqamətində dəstəyə hazır olduqlarını bildirib.
Temesgen Tiruneh əhalinin dövlət xidmətlərinə əlçatanlığının təmin edilməsi istiqamətində Azərbaycanın qabaqcıl təcrübəsi olan “ASAN xidmət” konsepsiyası ilə tanışlığının onda xoş təəssürat yaratdığını bildirib, eyni zamanda Dövlət Agentliyinin bu istiqamətdə fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib.
Sonra Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi ilə Efiopiya Federativ Demokratik Respublikasının Dövlət Xidməti Komissiyası arasında Anlaşma Memorandumunun imzalanması mərasimi keçirilib.
Memorandum ölkəmizin “ASAN xidmət” konsepsiya əsasında Efiopiyada dövlət xidmətlərini həyata keçirəcək mərkəzlərin yaradılması, müvafiq istiqamətdə təlim və təcrübə proqramlarının həyata keçirilməsi üzrə birgə əməkdaşlığı nəzərdə tutur.
Nümayəndə heyəti “ASAN xidmət” mərkəzi, Səyyar ASAN xidmət, “Bilim Bakı” və “INNOLAND” İnkubasiya və Akselerasiya Mərkəzi ilə də tanış olub.
Ümumilikdə səfər çərçivəsində qonaqların azərbaycanlı dövlət rəsmiləri ilə bir sıra işgüzar görüşlərinin, tanışlıq səfərlərinin və digər tədbirlərin təşkili planlaşdırılır.

The 22nd memorandum on the export of the "ASAN service" model was signed.
A delegation led by the Deputy Prime Minister of the Federal Democratic Republic of Ethiopia, Temesgen Tiruneh, is visiting our country at the invitation of the State Agency for Citizen Service and Social Innovation under the President of the Republic of Azerbaijan.
The goal is to get acquainted with the projects carried out in the field of social innovation and the delivery of public services by the State Agency, as well as to sign a cooperation document in the direction of the implementation of the "ASAN service" concept in Ethiopia.
Chairman of the State Agency Ulvi Mehdiyev gave detailed information to the guest about "ASAN service" as well as other activities of the State Agency. It was brought to attention that "ASAN service" created on the personal initiative of President Ilham Aliyev played an important role in ensuring access to public services for the population. It was also emphasized that at present, cooperation with more than 20 countries and international organizations is carried out in the direction of sharing the experience of "ASAN service".
Ulvi Mehdiyev recalled with satisfaction his visit to Ethiopia in August 2023 and said that they are ready for support in the direction of sharing Azerbaijan's experience in the field of providing public services.
Temesgen Tiruneh said that his familiarization with the concept of "ASAN service", which is Azerbaijan's leading practice in the direction of ensuring access to public services, made a good impression on him, at the same time, he highly appreciated the activity of the State Agency in this direction.
Then, the signing ceremony of the Memorandum of Understanding was held between the State Agency for Service to Citizens and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and the State Service Commission of the Federal Democratic Republic of Ethiopia.
The memorandum envisages joint cooperation on the creation of centers that will implement public services in Ethiopia based on the "ASAN service" concept of our country, and the implementation of training and experience programs in the relevant direction.
The delegation also got acquainted with "ASAN service" center, Mobile ASAN service, "Bilim Baku" and "INNOLAND" Incubation and Acceleration Center.
In general, within the framework of the visit, it is planned to organize a number of business meetings, familiarization trips and other events of the guests with Azerbaijani state officials.