Azərbaycan dünyanın aparıcı tədbiri “TechCrunch Disrupt”da təmsil olunub
İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi beynəlxalq nüfuzlu texnologiya tədbiri olan “TechCrunch Disrupt”da iştirak edib.
Qeyd edək ki, “TechCrunch Disrupt” dünyanın ən böyük startap tədbiri hesab olunur. Tədbir ən yaxşı və parlaq startapları, investorları, texnologiya həvəskarlarını bir araya gətirir.
19-21 sentyabr tarixlərində ABŞ-nin San-Fransisko şəhərində keçirilən tədbirdə Agentliyin sədr əvəzi İnarə Vəliyeva, eləcə də digər nümayəndəliyi, yerli startaplar və texnologiya mediaları iştirak edərək geniş heyətlə Azərbaycanı bütün platformalarda təmsil ediblər.
Eyni zamanda dünyanın bir çox ölkəsindən gələn tədbir iştirakçıları və qonaqlar “Azərbaycan” pavilyonunu ziyarət edərək ölkənin innovasiya ekosistemi ilə yaxından tanış olublar. Qeyd edək ki, “PASHA Holding”in sponsor olduğu “Azərbaycan” pavilyonu ən çox ziyarət edilən pavilyonlar sırasında yer alıb.
Tədbirin ilk günündə İRİA-nın sədr əvəzi İnarə Vəliyeva “Rəqəmsal İpək Yolu: Mərkəzi Avrasiyadan Silikon Vadisinə uzanan yol” panel sessiyasında çıxış edib. Qazaxıstan və Özbəkistandan olan çıxışçıların yer aldığı sessiyada İnarə Vəliyeva Agentliyin gördüyü işlərə və Azərbaycanın innovasiya mənzərəsinə diqqəti çəkib.
“Azərbaycan innovasiya ekosistemi sahəsində sürətlə tərəqqiyə gedən ölkələr sırasındadır. Bu yolda əsas yanaşmamız Azərbaycanda yerli, eləcə də xarici İKT şirkətləri üçün əlverişli mühit yaratmaq, insan kapitalına sərmayə qoymaq, startapları bütün istiqamətlərdə irəliyə aparan ekosistemi dəstəkləməkdir. Həmçinin missiyamız, Azərbaycanın texnoloji və innovativ tərəqqi ilə ayaqlaşması ilə yanaşı, həm də regionda innovasiyalara öncüllük etməsi, bununla da beynəlxalq arenada davamlı böyüməsini və rəqabətə davamlılığını təmin etməkdir”- deyə İnarə Vəliyeva qeyd edib.
Tədbir zamanı Azərbaycan nümayəndəliyində yer alan startaplar öz layihələrini geniş auditoriyaya təqdim ediblər.  “E-LEGAL”, “CodeAny”, “Recepta”, “Voiceloft”, “Senpex” “GrowthChannel”, “PolygrafAI”, “Neuroil” kimi startapların ideyaları investorlar və digər xarici ekosistem nümayəndələri tərəfindən maraqla qarşılanıb, bəzi şirkətlərlə potensial əməkdaşlıq formatları müzakirə olunub.
Səfər çərçivəsində 21 sentyabr tarixində Azərbaycan Texnoloji Diasporu və “Silkroad Innovation Hub”ın birgə təşkilatçılığı ilə görüş baş tutub. Görüşdə ABŞ-də yaşayan və İKT sahəsində fəaliyyət göstərən 60-a yaxın azərbaycanlı iştirak edib. Görüş zamanı İRİA-nın sədr əvəzi İnarə Vəliyeva, İRİA-nın innovasiya üzrə rəhbəri İqor Ovçarenko və “Caucasus Ventures”in təsisçisi Məmməd Kərimin iştirak etdiyi panel sessiyası keçirilib. Burada iştirakçılara Agentliyin İKT və innovasiya sahəsi, startap, investisiya mühitinin inkişafı üzrə gördüyü işlərlə bağlı məlumat verilib. “Silkroad Innovation Hub”ın türk ölkələrini rəqəmsal sahədə birləşdirmək və vahid mərkəz yaratmaq səyləri yüksək qiymətləndirilib və bu istiqamətlərdə birgə fəaliyyətin önəmi vurğulanıb.
Qeyd edək ki, “Silkroad Innovation Hub” Mərkəzi Avrasiyadan olan startaplara və sahibkarlara Silikon Vadisində və ABŞ bazarında öz müəssisələrini qurmaq və ya genişləndirmək üçün yollar tapmaqda dəstək verir.

Azerbaijan was represented at the world's leading event "TechCrunch Disrupt".
Innovation and Digital Development Agency participated in TechCrunch Disrupt, an internationally prestigious technology event.
It should be noted that "TechCrunch Disrupt" is considered the world's largest startup event. The event brings together the best and brightest startups, investors, technology enthusiasts.
In the event held in San Francisco, USA, on September 19-21, Deputy Chairman of the Agency Inara Valiyeva, as well as other representatives, local startups and technology media participated and represented Azerbaijan on all platforms with a large delegation.
At the same time, event participants and guests from many countries of the world visited the "Azerbaijan" pavilion and got to know the country's innovation ecosystem. It should be noted that the "Azerbaijan" pavilion sponsored by "PASHA Holding" was among the most visited pavilions.
On the first day of the event, Inara Valiyeva, deputy chairman of IRIA, spoke at the panel session "Digital Silk Road: the road from Central Eurasia to Silicon Valley". In the session with speakers from Kazakhstan and Uzbekistan, Inara Valiyeva drew attention to the work done by the Agency and the innovation landscape of Azerbaijan.
"Azerbaijan is among the rapidly developing countries in the field of innovation ecosystem. In this way, our main approach is to create a favorable environment for local and foreign ICT companies in Azerbaijan, invest in human capital, and support the ecosystem that drives startups forward in all directions. Also, our mission is to keep pace with the technological and innovative progress of Azerbaijan, but also to lead innovations in the region, thereby ensuring its continuous growth and competitiveness in the international arena," said Inara Valiyeva.
During the event, startups in the Azerbaijan delegation presented their projects to a wide audience. The ideas of startups such as "E-LEGAL", "CodeAny", "Recepta", "Voiceloft", "Senpex", "GrowthChannel", "PolygrafAI", "Neuroil" were met with interest by investors and other foreign ecosystem representatives, potential cooperation formats with some companies has been discussed.
Within the framework of the visit, a meeting was held on September 21 with the joint organization of Azerbaijan Technological Diaspora and "Silkroad Innovation Hub". About 60 Azerbaijanis living in the USA and working in the field of ICT participated in the meeting. During the meeting, a panel session was held with the participation of Inara Valiyeva, IRIA's deputy chairman, Igor Ovcharenko, IRIA's head of innovation, and Mammad Karim, founder of "Caucasus Ventures". Here, the participants were informed about the work done by the Agency in the field of ICT and innovation, start-up, development of the investment environment. The efforts of "Silkroad Innovation Hub" to connect Turkish countries in the digital field and create a single center were highly appreciated and the importance of joint activities in these directions was emphasized.
It should be noted that the "Silkroad Innovation Hub" Center supports startups and entrepreneurs from Eurasia in finding ways to establish or expand their enterprises in Silicon Valley and the US market.