Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Mərkəzinin yeni təlim proqramına qeydiyyat başladı
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin “Technion” Texnologiya İnstitutu ilə birgə təsis etdiyi Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Mərkəzi təlimlərin yeni dalğası üçün qeydiyyata start verib.
Bu tədris dalğasında Mərkəz ilk dəfə olaraq xüsusi imkan təqdim edir. Belə ki, proqramı uğurla başa vuranlar arasında ən yüksək nəticə göstərən 5 məzun ölkə xaricində fəaliyyət göstərən qabaqcıl şirkətlərdə 1 aylıq təcrübə proqramına iştirak şansıqazanaraq öz bacarıqlarını real iş mühitində sınayacaq.
Təlimlərdən yararlanmaq üçün 17 yaşdan yuxarı, ingilis dili bilikləri və baza İKT bacarıqlarına malik olan Azərbaycan vətəndaşları müraciət edə bilərlər. Qeydiyyatdan keçmiş namizədlər növbəti mərhələdə ardıcıl olaraq imtahan və müsahibə proseslərinə cəlb olunacaqlar. İsrailli mütəxəssislərin keçirəcəyi imtahanda namizədlərin məntiqi və analitik düşüncə qabiliyyəti, İKT üzrə bilik və bacarıqları, ingilis dili səviyyəsi yoxlanılacaq. Daha sonra müsahibəyə cəlb olunaraq bu mərhələni uğurla keçən 60 nəfər təlimlərdə tam təqaüdlü formada iştirak hüququ əldə edəcək. Hər bir mərhələ üzrə yalnız ən yüksək göstəricilərə sahib şəxslər sonrakı mərhələdə iştirak hüququ qazanacaqlar.
Proqram çərçivəsində “Red Team” (hücum) və “Blue Team” (müdafiə) olmaqla 2 qrup mütəxəssisin hazırlanması planlaşdırılır. Komandalar tədris müddətində simulyasiyalarda iştirak edərək bacarıqlarını inkişaf etdirəcəklər. Proqramı uğurla bitirənlərə “Technion” Texnologiya İnstitutunun rəsmi sertifikatı təqdim olunacaq.
Təlimlərdə iştirak etmək istəyən namizədlər linkə daxil olaraq qeydiyyatdan keçə bilərlər: https://bit.ly/AKM-7ci-dalga
Qeydiyyat üçün son tarix 1 dekabr 2025-ci ildir.
Qeyd edək ki, bu günə qədər Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Mərkəzinin təlim proqramından 300-ə yaxın nəfər məzun olub, hazırda isə 60 nəfər bu sahədə təhsilini davam etdirir. Mərkəz tərəfindən eyni zamanda məzunların məşğulluq imkanlarının artırılması ilə bağlı da təşəbbüslər həyata keçirilir. Hazırda ən son iki dalğa üzrə məzunların işlə təmin olma göstəricisi 80 %-dir. Mərkəzdə ixtisaslaşmış kadr hazırlığı ilə yanaşı, ali təhsil müəssisələrində tədrisin həyata keçirilməsi, kibermaarifləndirmə,  kibertəhlükəsizlik mütəxəssisləri üçün ixtisasartırma təlimləri, kibertəhlükəsizlik üzrə tədqiqat və araşdırma,yerli kibertəhlükəsizlik məhsullarının hazırlanmasına dəstəyin göstərilməsi istiqamətində də tədbirlər həyata keçirilir.

Registration for the new training program of the Azerbaijan Cybersecurity Center has begun
The Azerbaijan Cybersecurity Center, established by the Ministry of Digital Development and Transport, Innovation and Digital Development Agency in collaboration with the Technion Institute of Technology, has started registration for a new wave of trainings.
In this training wave, the Center is offering a special opportunity for the first time. Thus, among those who successfully complete the program, the 5 graduates who show the highest results will have the opportunity to participate in a 1-month internship program in leading companies operating abroad and test their skills in a real work environment.
Azerbaijani citizens over 17 years old, with English language skills and basic ICT skills can apply to benefit from the trainings. Registered candidates will be involved in the examination and interview processes in the next stage. The examination conducted by Israeli specialists will test the candidates' logical and analytical thinking skills, ICT knowledge and skills, and English language level. Then, 60 people who successfully pass this stage by being involved in an interview will be entitled to participate in the trainings on a full scholarship. Only those with the highest indicators in each stage will be entitled to participate in the next stage.
It is planned to train 2 groups of specialists within the program, namely the “Red Team” (attack) and the “Blue Team” (defense). The teams will develop their skills by participating in simulations during the training period. Those who successfully complete the program will be presented with an official certificate from the Technion Institute of Technology.
Candidates who wish to participate in the training can register by visiting the link: https://bit.ly/AKM-7ci-dalga
The deadline for registration is December 1, 2025.
It should be noted that to date, about 300 people have graduated from the training program of the Azerbaijan Cybersecurity Center, and currently 60 people are continuing their education in this field. The Center is also implementing initiatives to increase the employment opportunities of graduates. Currently, the employment rate of graduates in the last two waves is 80%. In addition to training specialized personnel, the Center also carries out activities aimed at implementing education in higher education institutions, cyber awareness, advanced training for cybersecurity specialists, research and investigation on cybersecurity, and providing support for the development of local cybersecurity products.