Azərbaycan “Palantir” ilə əməkdaşlığı müzakirə edir
Azərbaycanın Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev Böyük Britaniyaya səfəri çərçivəsində Palantir Technologies şirkətinin nümayəndə heyəti ilə görüş keçirib.
Görüş zamanı Azərbaycanla Palantir arasında milli məlumat inteqrasiyası, süni intellekt idarəçiliyi, kibertəhlükəsizlik və kritik infrastrukturun monitorinqi kimi sahələrdə mümkün əməkdaşlıq istiqamətləri müzakirə olunub.
Tərəflər həmçinin yerli mütəxəssislərin bacarıqlarının inkişafı və bilik transferi məsələlərini də müzakirə ediblər. Bundan əlavə, Palantir platformalarının Afrikada tətbiqi layihələrində Azərbaycanın potensial rolu barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

Azerbaijan discusses cooperation with Palantir
The Minister of Digital Development and Transport of Azerbaijan, Rashad Nabiyev, held a meeting with a delegation from Palantir Technologies as part of his visit to the United Kingdom.
During the meeting, possible areas of cooperation between Azerbaijan and Palantir in areas such as national data integration, artificial intelligence management, cybersecurity, and critical infrastructure monitoring were discussed.
The parties also discussed issues of developing the skills of local specialists and knowledge transfer. In addition, they exchanged views on the potential role of Azerbaijan in projects to implement Palantir platforms in Africa.