Azərbaycan rabitəsində yenilik: XRİTDX və Motorola Solutions əməkdaşlığı
Motorola Solutions şirkəti, Azərbaycanın xüsusi təyinatlı TETRA rabitə şəbəkəsinin yenilənməsi layihəsinə başlayır. Bu vacib iş Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti (XRİTDX) tərəfindən Motorola Solutions-a etibar edilib. Layihənin məqsədi dövlət qurumları və ictimai təhlükəsizlik xidmətlərinin istifadə etdiyi mövcud şəbəkəni daha təhlükəsiz və müasir hala gətirməkdir.
Motorola Solutions şəbəkəyə DIMETRA Connect texnologiyasını əlavə edəcək. Bu yeni texnologiya sayəsində, istifadəçilər radio əhatə dairəsindən kənarda olduqda belə, mobil internet vasitəsilə TETRA-nın bütün imkanlarından problemsiz istifadə edə biləcəklər. Bundan əlavə, MXP660 markalı çoxfunksiyalı portativ radiolar bütün şəbəkəyə birləşdiriləcək ki, bu da dövlət qurumlarının rabitə əlaqəsinin əhatə dairəsini genişləndirəcək və daha etibarlı edəcək.
Layihə çərçivəsində Motorola Solutions daha bir mühüm addım atacaq: DIMETRA TETRA sistemində "coğrafi ehtiyat nüsxəsi" yaradılacaq. Yəni, sistem eyni anda bir neçə məlumat mərkəzində işləyəcək. Bu isə o deməkdir ki, enerji kəsilməsi, təbii fəlakətlər və ya digər gözlənilməz hadisələr zamanı rabitə əlaqəsi dayanmayacaq və fasiləsiz davam edəcək.
Müqaviləyə əsasən, Motorola Solutions üç il ərzində proqram və avadanlıq yeniləmələri, antivirus müdafiəsi və digər texniki xidmətlər göstərəcək. Bütün bu işlər Azərbaycanın rabitə şəbəkəsinin ən yüksək TETRA standartlarına uyğun işləməsini təmin edəcək.
Müqavilənin imzalanma mərasimində çıxış edən XRİTDX-in rəisi İlqar Musayev, bu layihənin Azərbaycanın innovasiya və informasiya təhlükəsizliyinə verdiyi dəyərin göstəricisi olduğunu vurğulayıb. O, modernləşdirmənin dövlət qurumlarının rabitəsinin daha dayanıqlı olmasına kömək edəcəyini qeyd edib.
Motorola Solutions şirkətinin nümayəndəsi Serjio Redomero Qonzales isə bu layihəyə dəstək olmaqdan qürur duyduqlarını bildirib. O, bu sərmayənin TETRA texnologiyasının imkanlarını genişləndirəcəyini və ictimai təhlükəsizlik xidmətlərinin gələcəkdə qarşılaşa biləcəyi çətinliklərin öhdəsindən gəlməyə kömək edəcəyini vurğulayıb.
Bu layihə, Azərbaycanın rabitə şəbəkələrinin beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması və beynəlxalq tərəfdaşlarla əməkdaşlığın gücləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır.

Motorola Solutions is launching a project to upgrade Azerbaijan’s specialized TETRA communication network. This critical task has been entrusted to Motorola Solutions by the State Special Communication and Information Security Service of the Republic of Azerbaijan (SSCI). The project aims to modernize and enhance the security of the existing network used by government agencies and public safety services.
Motorola Solutions will integrate DIMETRA Connect technology into the network. This new technology allows users to fully access TETRA’s capabilities via mobile internet, even when outside radio coverage. Additionally, multifunctional portable radios of the MXP660 series will be connected to the entire network, expanding coverage and increasing reliability for government communications.
Another key step in the project is the creation of a geographical backup in the DIMETRA TETRA system. This means the system will operate simultaneously across multiple data centers, ensuring uninterrupted communication in the event of power outages, natural disasters, or other unforeseen incidents.
Under the contract, Motorola Solutions will provide software and hardware updates, antivirus protection, and other technical services for three years, ensuring that Azerbaijan’s communication network operates at the highest TETRA standards.
At the contract signing ceremony, Ilgar Musayev, Head of SSCI, emphasized that this project reflects Azerbaijan’s commitment to innovation and information security. He noted that the modernization would make government communications more resilient.
Sergio Redomero Gonzalez, representing Motorola Solutions, expressed pride in supporting the project. He highlighted that the investment would expand the capabilities of TETRA technology and help public safety services manage future challenges effectively.
This project is of strategic importance for aligning Azerbaijan’s communication networks with international standards and strengthening collaboration with global partners.