Soyuq savaş davam edir - Cəmil Hüseynzadə yazır
Soyuq savaş davam edir. Deyəsən, çox iddialı səsləndi. Bəlkə də çayxana söhbəti kimi səsləndi, hə? Amma həqiqətdir. Bu dəfə tərəflər fərqlidir: ABŞ və Çin. Qəribə zidiyyətli fonda hadisələr cərəyyan edir.
Mən çox xəbər oxuyan biriyəm. Qocalmışam yəqin, ya da işimin bir hissəsi olduğu üçün ola bilər. Bilmirəm nədəndir. Amma son oxuduğum bütün xəbərlərdə Çin haqqında nələrsə yazılır. Hiss etdiyim tək şey odur ki, soyuq savaş gedir.
ABŞ Çinlə texno-savaşda çinli alimlərin əməyindən istifadə edir. Eynilə Sovet imperiyası ilə kosmik savaşda almanlardan istifadə etdiyi kimi. Amma bu göründüyü qədər asan proses deyil. Bu proses getdikcə çətinləşir, gərginləşir. Belə ki, Çin bir müddətdir talantları cəlb etmək üçün müxtəlif proqramlar həyata keçirir. Pekinin illərdir davam edən “beyin axınını tərsinə çevirmək” səyləri nəticə verməyə başlayıb. İstedadları ölkəsinə geri çağırır, onlar da gedirlər. Vətəndir, niyə getməsinlər, yoxsa ABŞ-ni qoyub niyə Çinə gedirlər?
Stanford Universitetinin araşdırmasına görə 2010-2021-ci illər ərzində 19 955 çinli alim Amerikadan Çinə köçüb. Onlar arasında aprılan soruğu göstərib ki, ABŞ-də qalmaqdan artıq qorxurlar. Təzyiqlərə məruz qalma, bullinq, açıq təhdidlər və s. səbəbdən onlar təhlükə hiss edirlər. Buna görə də bir çoxu artıq Çinə köçüb. Ju Lin adlı şəxs açıqlamasında bildirib ki,
2004-cü ildə təhsil üçün ABŞ-a getdim, amma 2008 böhranı avtomobil sənayesini çökdürdü. Hər dəfə Çinə qayıdanda inanılmaz inkişaf görürdüm. 2011-də qərar verdim – qayıtdım.Geely-də 10-a yaxın avtomobil layihəsində iştirak etdim. Avropada və ya Amerikada bir mühəndisin 10 ildə bu qədər layihəyə rəhbərlik etməsi mümkün deyil. Mənim üçün bu, həyatımın ən doğru qərarı idi.
Tədqiqat şirkəti MacroPolo-nun 2023-cü il hesabatına görə, dünyanın ən yaxşı Sİ mütəxəssislərinin təxminən yarısı Çindəndir. ABŞ-da son aylarda Çin vətəndaşlarına qarşı vizalarla bağlı məhdudiyyətlər artırılıb. ABŞ-da viza məsələlərinin çətinləşməsi, təzyiqlər artması səbəbindən təhsil alan Çinli tələbələrin sayı azalıb. Hindistanlıların sayı artıb. OpenAI kimi şirkətlər hindistanlılara daha çox “bet“ edirlər. Nvidia-nın təsisçisi Censen Huanq bildirib ki, “dünyadakı Sİ tədqiqatçılarının 50%-i Çinlidir və bu, oyunun qaydalarını dəyişir.”
Çin isə vizanı asanlaşdırdı. Amerikanın tətbiq etdiyi talan vizasının anloqu K vizasını bu ay təqdim etdi. Şərtlər daha asandır, imtiyazlar daha çoxdur. İş dəvətin olmasa belə Çinə gedib yaşaya bilərsən. Sürətlə irəliləyən Çin Sovet imperiyasının 1945-ci ildən sonrakı vəziyyətini xatırladır. Brookings Institution-un məlumatına görə, 2019-cu ildə dünyanın ən yaxşı Sİ istedadlarının 11%-i Çində idisə, 2022-ci ildə bu göstərici 28%-ə yüksəlib.
Sözüm məclisən kənara, Silikon Vadisində Çin və Rus xəfiyyə qadınların çoxluq təşkil etdiyi və əməlli işlədikləri bildirilir. Casus qadınlar, Big Techlərdə işəyən kişiləri torların salmaqla, yataq münasibətinə cəlb etməklə fəaliyyət göstərirlər. Fədakarlıq. Bu hadisələrin cərəyan etdiyi Silikon Vadisində gərginlik qaçınılmazdır.
Çətinləşən siyası vəziyyətdə və viza problemlərinə görə çinlilər vətənə qayıtmağı daha üstün tuturlar. Bu soyuq savaşın nəticəsidir ki, Çin süni intellekt modeli “Deepseek”i 294 000$ hazırladığını bildirmişdi. Həqiqətən belə ucuz olduğuna adam inana bilmir.
Elə bilirsiz, tək məsələ Çindir. Xeyr! Ümumiyyətlə dünyada talant əskikliyi var. Bir çox Big Tech şirkətlər süni intellekt alimləri tapmaqda və cəlb etməkdə çətinlik çəkirlər. Ciddi çətinlik fonunda alimlər CEO-lar qədər maaş alırlar. Bu problemi həll etmək üçün artıq talantaların tapılması, izlənilməsi və inkişafı üzrə xüsusi proqramlar başladılır. Ümid və dua edirəm ki, bu proqramlar talanların tapılması üçün ciddi və uzunmüddətli olar.
Soyuq savaş davam edir. Hər iki Sİ ilə savaşdır: Sİ Cinpin və Süni intellekt.
Artıq soyuq savaş başqa səviyyəyə keçir. Dünyada yeni alternativ yaranır, inkişaf edir və çağırır. Görək necə olacaq. “China dream”. Dünya dəyişir, vərdişlərimiz dəyişir.

The Cold War continues
The Cold War is going on. It sounds like a very ambitious statement. Maybe it sounded like a teahouse conversation, right? But it's true. This time the sides are different: the United States and China. Events are taking place against a strangely contradictory backdrop.
I'm a big news reader. Maybe it's because I'm old, or maybe it's because it's part of my job. I don't know why. But all the news I've read lately has something about China. The only thing I feel is that the Cold War is going on.
The United States is using the labor of Chinese scientists in its techno-war with China. Just like it used the Germans in its space war with the Soviet Empire. But this is not as easy a process as it seems. This process is becoming increasingly difficult and tense. So, China has been implementing various programs to attract talent for some time now. Beijing's efforts to "reverse the brain drain" that have been going on for years are starting to bear fruit. It calls talents back to their country, and they leave. It's their homeland, why shouldn't they go, or why are they leaving the United States and going to China?
According to a study by Stanford University, 19,955 Chinese scientists moved from America to China between 2010 and 2021. A survey among them showed that they are already afraid to stay in the United States. They feel threatened by pressure, bullying, open threats, etc. That is why many have already moved to China. A person named Zhu Lin said in a statement that
I went to the United States to study in 2004, but the 2008 crisis collapsed the automotive industry. Every time I returned to China, I saw incredible development. In 2011, I decided to return. I participated in about 10 automotive projects at Geely. It is impossible for an engineer in Europe or America to lead so many projects in 10 years. For me, this was the right decision of my life.
According to a 2023 report by the research company MacroPolo, about half of the world's best AI specialists are from China. The United States has tightened visa restrictions on Chinese nationals in recent months. The number of Chinese students studying in the United States has declined due to the increasing pressure on visas. The number of Indians has increased. Companies like OpenAI are increasingly betting on Indians. Nvidia founder Jensen Huang said that “50% of the world’s AI researchers are Chinese, and this is a game changer.”
China has made visas easier. This month it introduced the K visa, an analogue of the American visa. The conditions are easier, the privileges are greater. You can go and live in China even without a work invitation. The rapidly advancing China is reminiscent of the post-1945 state of the Soviet empire. According to the Brookings Institution, in 2019, 11% of the world’s top AI talent was in China, but in 2022 this figure increased to 28%.
Speaking of which, it is reported that Chinese and Russian female spies are in the majority in Silicon Valley and that they are working effectively. Female spies operate by casting nets on men who are peeing in Big Tech and attracting them to bed. Selflessness. Tension is inevitable in Silicon Valley, where these events take place.
In the increasingly difficult political situation and due to visa problems, the Chinese prefer to return to their homeland. As a result of this cold war, China announced that it had developed the artificial intelligence model “Deepseek” for $ 294,000. It is hard to believe that it is really that cheap.
You know, the only problem is China. No! In general, there is a talent shortage in the world. Many Big Tech companies are having difficulty finding and attracting artificial intelligence scientists. Against the backdrop of serious difficulties, scientists are getting paid as much as CEOs. To solve this problem, special programs are already being launched to find, monitor and develop talents. I hope and pray that these programs will be serious and long-term to find the loot.
The cold war continues. It is a war with both AI: Xi Jinping and Artificial Intelligence.
The cold war is now moving to another level. A new alternative is emerging, developing and calling in the world. Let's see how it will be. "China dream". The world is changing, our habits are changing.