23 Oktyabr 2025 18:17
Rəqəmsal infrastruktur təminatçısı Applied Digital süni intellekt (Sİ) sahəsində böyük addım ataraq ABŞ-də yerləşən iri bulud xidmətləri provayderi ilə 5 milyard dollarlıq 15 illik icarə müqaviləsi imzalayıb.
Müqavilə Şimali Dakota ştatında tikilməkdə olan “Polaris Forge 2” adlı məlumat mərkəzində 200 meqavatt (MV) gücündə İT tutumunun icarəsini nəzərdə tutur.
Yeni mərkəz süni intellekt və yüksək performanslı hesablama üçün xüsusi olaraq layihələndirilib. Bu, məlumat mərkəzi infrastrukturuna olan tələbatın süni intellektin inkişafı ilə necə sürətlə artdığını göstərir.
Xəbərin yayılmasından sonra “Applied Digital”ın səhmləri artım göstərib, bu da investorların şirkətin Sİ infrastrukturu bazarındakı mövqeyinə inamını əks etdirib.
“Polaris Forge 2” mərkəzinin ilk mərhələsinin 2026-cı ildə istifadəyə verilməsi, tam gücü ilə işləməsinin isə 2027-ci ildə planlaşdırılır. Bu layihə “Applied Digital”ı ABŞ-da süni intellekt infrastrukturu sahəsində aparıcı şirkətlərdən birinə çevirəcək.

23 October 2025 18:17
Digital infrastructure provider Applied Digital has taken a major step forward in the field of artificial intelligence (AI), signing a $5 billion, 15-year lease agreement with a major US-based cloud services provider.
The agreement includes leasing 200 megawatts (MW) of IT capacity at the Polaris Forge 2 data center under construction in North Dakota.
The new center is designed specifically for artificial intelligence and high-performance computing. This shows how the demand for data center infrastructure is growing rapidly with the development of artificial intelligence.
Applied Digital’s shares rose after the news, reflecting investors’ confidence in the company’s position in the AI ​​infrastructure market.
The first phase of the Polaris Forge 2 center is scheduled to be commissioned in 2026, and be fully operational in 2027. This project will make Applied Digital one of the leading companies in the field of artificial intelligence infrastructure in the United States.