Azərbaycan Respublikası əcnəbilərin olduğu yer üzrə qeydiyyatı ilə bağlı tam rəqəmsal xidmət təqdim edir
17 Oktyabr 2024 15:48
Azərbaycan Respublikası əcnəbilərin olduğu yer  üzrə qeydiyyatı ilə bağlı tam rəqəmsal xidmət təqdim edir
İnnоvаsiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi "digital.azerbaijan" brendi altında ölkədə rəqəmsallaşmanın genişlənməsini və müxtəlif dövlət qurumları tərəfindən təqdim olunan rəqəmsal xidmətlərin istifadəsini təşviq etməyə davam edir. Bu xidmətlər və təşəbbüslər ölkədə rəqəmsal keçidin sürətlənməsinə və vətəndaşların, o cümlədən əcnəbilərin və  vətəndaşlığı olmayan şəxslərin dövlət xidmətlərindən rahat və rəqəmsal formada yararlanmasına dəstək verir.
Dövlət Miqrasiya Xidməti tərəfindən təqdim olunan növbəti belə xidmət vasitəsilə əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər  Azərbaycan Respublikasında olduğu yer üzrə qeydiyyat prosesini tam rəqəmsal formada həyata keçirirlər. Bu xidmətdən istifadə etməklə əcnəbilər ölkəyə gəlişləri zamanı heç bir fiziki məkana getmədən onlayn şəkildə olduqları yer üzrə qeydiyyatdan keçə bilərlər.
Qeydiyyat üçün əcnəbi ölkəyə gəldiyi vaxtdan 15 gün ərzində (Qazaxıstan Respublikasının vətəndaşları 30 gün ərzində) Dövlət Miqrasiya Xidmətinin elektron portalına daxil olaraq müraciət etməlidir. Belə ki, https://e-regv2.migration.gov.az/Unregistered/Application   linkinə keçid etməklə əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər ad, soyad, sərhədkeçmə sənədi, qeydiyyat ünvanı və qəbul edən tərəf barədə məlumatları qeyd edərək asan qaydada olduğu yer üzrə qeydiyyata alına bilərlər.
Qeydiyyat prosesi zamanı yaranan suallar Xidmətin 24 saat 3 dildə fəaliyyət göstərən 919-Çağrı mərkəzi tərəfindən operativ şəkildə cavablandırılır.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikasında 15 gündən artıq (Qazaxıstan Respublikasının vətəndaşları 30 gündən artıq) müvəqqəti olan əcnəbilər və ya vətəndaşlığı olmayan şəxslər olduğu yer üzrə qeydiyyata alınmalıdırlar.
Əcnəbi və ya vətəndaşlığı olmayan şəxs olduğu yeri dəyişdikdə, o, yeni olduğu yerə gəldiyi vaxtdan 5 iş günü ərzində Miqrasiya Məcəlləsinin 21.2–21.5-ci maddələrində nəzərdə tutulmuş qaydada yeni olduğu yer üzrə qeydiyyata alınmalıdır. Əcnəbi və ya vətəndaşlığı olmayan şəxs qeydiyyata alındığı mənzilin (yaşayış sahəsinin) sahibinə məxsus digər mənzildə (yaşayış sahəsində) müvəqqəti qaldıqda, onun olduğu yer üzrə yenidən qeydiyyata alınması tələb olunmur.
Bu rəqəmsal yanaşma, həm əcnəbilər üçün, həm də dövlət qurumları üçün prosesləri sadələşdirir, vaxt və resurslara qənaət etməklə daha səmərəli xidmət göstərilməsinə imkan yaradır.

The Republic of Azerbaijan provides a complete digital service related to the registration of foreigners at their location
17 October 2024 17:48
1534 views
Innovation and Digital Development Agency under the brand "digital.azerbaijan" continues to promote the expansion of digitalization in the country and the use of digital services provided by various government agencies. These services and initiatives support the acceleration of the digital transition in the country and the convenient and digital use of government services by citizens, including foreigners and stateless persons.
Through the next such service provided by the State Migration Service, foreigners and stateless persons carry out the registration process at their location in the Republic of Azerbaijan in a fully digital form. Using this service, foreigners can register at their location online without going to any physical location upon their arrival in the country.
For registration, a foreigner must apply by entering the electronic portal of the State Migration Service within 15 days (within 30 days for citizens of the Republic of Kazakhstan) of his arrival in the country. Thus, by linking to the https://e-regv2.migration.gov.az/Unregistered/Application link, foreigners and stateless persons can register their name, surname, border crossing document, registration address, and information about the receiving party in an easy way. can be registered.
Questions arising during the registration process are promptly answered by the Service's 919-Call center, which operates 24 hours a day in 3 languages.
It should be noted that foreigners or stateless persons temporarily staying in the Republic of Azerbaijan for more than 15 days (citizens of the Republic of Kazakhstan for more than 30 days) must be registered at their place of residence.
If a foreigner or a stateless person changes his place of residence, he must be registered at his new place within 5 working days from the time of his arrival at his new place, in accordance with Articles 21.2-21.5 of the Migration Code. If a foreigner or a stateless person stays temporarily in another apartment (residential area) belonging to the owner of the apartment (residential area) in which he was registered, re-registration is not required.
This digital approach simplifies processes for both foreigners and government agencies, saving time and resources and enabling more efficient service delivery.