Azərbaycanda “Google”, “Microsoft” və “OpenAI”nin mərkəzləri yaradıla bilər
ADA Universitetinin prorektoru Fariz İsmayılzadə, sentyabrın 1-də Bakıda keçirilən Beynəlxalq Universitetlərarası Proqramlaşdırma Müsabiqəsinin (ICPC) 49-cu dünya finalının açılış mərasimində maraqlı açıqlamalar verib. O, jurnalistlərə verdiyi müsahibədə gələcəkdə Azərbaycanda Google, Microsoft, OpenAI və digər texnologiya nəhənglərinin elmi-tədqiqat mərkəzlərinin və bazalarının yaradılmasının mümkünlüyünü vurğulayıb. Prorektorun fikrincə, bu cür təşəbbüslər ölkənin informasiya texnologiyaları sahəsinin inkişafına böyük töhfə verəcək.
Fariz İsmayılzadə ICPC-nin bu ilki finalında 70 ölkədən 140 komandanın iştirak etdiyini bildirib. O qeyd edib ki, bu tələbələr gələcəkdə mühəndis və proqramçı kimi böyük şirkətlərdə çalışacaqlar. Prorektorun sözlərinə görə, bu səviyyədə bir tədbirin Azərbaycanda keçirilməsi, ölkənin beynəlxalq imicini və nüfuzunu artırır, həmçinin İT texnologiyaları və kompüter elmlərinin inkişafına müsbət təsir göstərir.
Bu cür beynəlxalq tədbirlər, ölkənin texnologiya sahəsindəki potensialını nümayiş etdirmək üçün əla bir vasitədir. Müsabiqənin Azərbaycanda keçirilməsi beynəlxalq şirkətlərin diqqətini cəlb edə bilər ki, bu da ölkədə elmi-tədqiqat mərkəzlərinin və texnologiya şirkətlərinin fəaliyyətinin genişlənməsinə, iqtisadiyyatın şaxələndirilməsinə və inkişafına töhfə verəcək.

Google, Microsoft, and OpenAI Research centers could be created in Azerbaijan
In a statement to journalists at the opening ceremony of the 49th ICPC World Finals in Baku on September 1, 2025, ADA University's Vice-Rector, Fariz Ismayilzade, highlighted the possibility of establishing research centers and bases for global tech giants like Google, Microsoft, and OpenAI in Azerbaijan. He noted that such initiatives would have a positive impact on the country's information technology sector.
Ismayilzade stated that this year's ICPC World Finals hosted 140 teams from 70 countries. He emphasized that these students will go on to work as engineers and programmers at major companies, and hosting such an event in Azerbaijan boosts the country's international image and prestige. He added that the event also positively influences the development of IT technologies, computer science, and the computer industry in Azerbaijan.
Hosting such international events in Azerbaijan can strengthen the country's position in the technology sector and attract the attention of global companies. In turn, this could lead to increased activity from research centers and tech companies, contributing to the diversification and development of Azerbaijan's economy.