10 Yanvar 2025 20:15
Fərmana görə, İqtisadiyyat Nazirliyi Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi ilə birgə “Milli Məkan Məlumatları” informasiya sisteminin “Hökumət buludu”nda yerləşdirilməsini təmin etməlidir.
Bu informasiya sisteminin idarə edilməsi və əməliyyatların həyata keçirilməsi İqtisadiyyat Nazirliyinə həvalə olunub. Nazirlik həmçinin sistemin sahibi və operatoru funksiyasını da yerinə yetirəcək.
Fərman çərçivəsində, sistemin işini təşkil etmək üçün lazım olan telekommunikasiya avadanlıqları və daxili kanalların qurulması İqtisadiyyat Nazirliyinin struktur bölmələrinə tapşırılıb. Bununla yanaşı, sistemin digər dövlət informasiya ehtiyatları ilə inteqrasiyası üçün tələb olunan telekommunikasiya vasitələri Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti tərəfindən təmin ediləcək.
Həmçinin, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi ilə Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinə “Dövlət informasiya ehtiyatları və sistemlərinin idarə olunması və arxivləşdirilməsi Qaydaları” haqqında sənəddən irəli gələn vəzifələri icra etmək tapşırılıb. Nazirlər Kabinetinə isə bu fərman çərçivəsində ortaya çıxan digər məsələlərin həll olunması həvalə edilib.

President Ilham Aliyev signed a relevant Decree in this regard.
According to the Decree, the Ministry of Economy, together with the Ministry of Digital Development and Transport, must ensure the placement of the “National Spatial Data” information system in the “Government Cloud”.
The Ministry of Economy is entrusted with the management and implementation of operations of this information system. The Ministry will also perform the functions of the owner and operator of the system.
Within the framework of the Decree, the construction of telecommunications equipment and internal channels necessary for organizing the work of the system has been entrusted to the structural units of the Ministry of Economy. In addition, the telecommunications equipment required for the integration of the system with other state information resources will be provided by the State Service for Special Communications and Information Security.
Also, the Ministry of Digital Development and Transport and the State Service for Special Communications and Information Security have been instructed to carry out the tasks arising from the document “Rules for the Management and Archiving of State Information Resources and Systems”. The Cabinet of Ministers has been instructed to resolve other issues arising within the framework of this Decree.