Azərbaycanda seysmoloji tədqiqatlarda süni intellektdən istifadə ediləcək
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Türkiyənin Daxili İşlər Nazirliyinin tabeliyindəki Təbii Fəlakətlər və Fövqəladə Halların İdarə Edilməsi İdarəsi (AFAD) ilə əməkdaşlığa başlayıb.
Məqsəd əqsəd seysmoloji tədqiqatlarda süni intellektdən istifadə edilməsidir.
AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Elektron akademiya şöbəsinin müdiri Fariz İmranov deyib ki, bu məsələ nəinki Azərbaycanda, bütün dünyada gündəmdədir.
Alim həmçinin dünyada yaranan yeni terminlərlə bağlı birgə layihələrin həyata keçirilməsinin vacib olduğunu deyib. O, humanitar və ictimai elmlər üzrə aparılan tədqiqatların dünyaya çıxarılması, istinad göstəricilərinin yaxşılaşdırılmasında mühüm rol oynayacaq “Ortaq türk indeksi”nin hazırlanması istiqamətində Türkiyənin artıq ilkin addımlar atdığını bildirib.
Bundan başqa, F.İmranov qeyd edib ki, hazırda AMEA-da “Vikipediya” qruplarının fəaliyyətinin canlandırılması, təlimlərin bərpası üçün zəruri tədbirlər icra olunur. O, həmçinin AMEA-da Azərbaycan dilinin saflığının qorunması, dilin imkanlarının elmi əsaslarla şərh edilməsi istiqamətində süni intellektdən istifadə etməklə tədqiqat işləri və layihələrin həyata keçirildiyini deyib, Azərbaycan dilinin müasir vəziyyətinə uyğun olaraq təxminən 100 milyon söz-formadan ibarət əsas korpusun yaradılmasına ehtiyac olduğunu bildirib.

Artificial intelligence will be used in seismological research in Azerbaijan
The National Academy of Sciences of Azerbaijan (AMEA) has started a collaboration with the Disaster and Emergency Management Authority (AFAD) under the Ministry of Internal Affairs of Turkey.
The goal is to use artificial intelligence in seismological research.
Fariz Imranov, the director of the Electronic Academy Department of AMEA's Presidium, stated that this issue is not only on the agenda in Azerbaijan but also worldwide.
The scientist also emphasized the importance of joint projects related to emerging new terms worldwide. He noted that conducting research in the fields of humanitarian and social sciences and disseminating them to the world, as well as improving reference indicators, will play a significant role in the preparation of the "Common Turkic Index." He mentioned that Turkey has already taken initial steps in this direction.
In addition, F. Imranov mentioned that at present, AMEA is taking essential measures to revive the activities of "Wikipedia" groups and to restore training programs. He also stated that AMEA is using artificial intelligence in research and projects to preserve the purity of the Azerbaijani language, elucidate the language's capabilities on scientific grounds, and create a fundamental corpus of approximately 100 million word forms in accordance with the modern state of the Azerbaijani language.