Azərbaycanda süni intellekt sahəsi üzrə yeni dövlət standartı qəbul edilib
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin tabeliyindəki Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutu (AZSTAND) beynəlxalq standart əsasında AZS ISO/IEC 22989:2023 “İnformasiya texnologiyaları — Süni intellekt — Süni intellektə dair anlayışlar və terminologiya” yeni dövlət standartını qəbul edib.
Bu barədə AZSTAND-dan bildirilib.
Məlumata görə, sözgedən standart “İnformasiya-kommunikasiya texnologiyaları” (AZSTAND/TK 05) üzrə Texniki Komitədə müzakirəyə çıxarılıb və İnstitut onu təsdiqləyərək standartlaşdırma üzrə normativ sənədlərin Dövlət Fonduna daxil edib.

A new state standard in the field of artificial intelligence has been adopted in Azerbaijan
Azerbaijan Standardization Institute (AZSTAND) subordinated to the Antimonopoly and Consumer Market Control State Service under the Ministry of Economy has adopted the new state standard AZS ISO/IEC 22989:2023 "Information technologies — Artificial intelligence — Concepts and terminology of artificial intelligence" based on the international standard.
This was reported by AZSTAND.
According to information, the said standard was discussed in the Technical Committee on "Information-communication technologies" (AZSTAND/TK 05), and the Institute approved it and included it in the State Fund of normative documents on standardization.