Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi tərəfindən ölkədə süni intellekt texnologiyalarının etik prinsiplərə əsaslanması və məsuliyyətli tətbiqi məqsədilə xüsusi standartların işlənib hazırlanması prosesi həyata keçirilir. Bu mühüm açıqlamanı nazir müavini Saməddin Əsədov Milli Məclisin Təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya komitəsi tərəfindən təşkil olunan "İqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə süni intellektin perspektivləri" elmi-praktik konfrans zamanı verib.
Nazir müavini çıxışında qeyd edib ki, ölkədə mövcud olan 1 milyarddan çox məlumat vahidinin geniş ictimaiyyət üçün əlçatan olması planlaşdırılır. Bu təşəbbüs özəl sektor nümayəndələrinə, startaplara və elmi-tədqiqat institutlarına həmin məlumat bazalarından yararlanaraq yerli süni intellekt modellərini formalaşdırmaq imkanı verəcək xüsusi proqramların tətbiqini nəzərdə tutur.
Bununla yanaşı, sahə üzrə zəruri normativ-hüquqi bazanın və institusional tənzimləmə mexanizmlərinin yaradılması istiqamətində işlər görülür. Saməddin Əsədov xüsusilə vurğulayıb ki, əsas hədəf ölkəmizdə yaradılan süni intellekt sistemlərinin gələcəkdə hər hansı təhdid mənbəyinə çevrilməməsi, əksinə, birbaşa insanlığın rifahına xidmət etməsini təmin etməkdir.

The Ministry of Digital Development and Transport is developing special standards to ensure that artificial intelligence technologies in the country are based on ethical principles and applied responsibly. This important announcement was made by Deputy Minister Sameddin Asadov during the scientific-practical conference “The Prospects of Artificial Intelligence in Combating Climate Change”, organized by the Parliamentary Committee on Natural Resources, Energy, and Ecology.
In his speech, the Deputy Minister noted that more than 1 billion data units currently available in the country are planned to be made accessible to the wider public. This initiative envisions the implementation of special programs that will allow private sector representatives, startups, and research institutions to utilize these data resources to develop local artificial intelligence models.
Additionally, work is underway to establish the necessary regulatory and institutional frameworks for the field. Sameddin Asadov emphasized that the main objective is to ensure that AI systems developed in Azerbaijan do not become a source of potential threats, but instead directly contribute to human well-being.