Azərbaycanda süni yağış yağdırıla bilər
Azərbaycanda süni yağış texnologiyasının tətbiqi ilə bağlı genişmiqyaslı layihəyə start verilir. Bu barədə "Report"da və "Bakı Su Həftəsi" çərçivəsində verilən açıqlamalarda məlumat verilib. Layihənin ilkin mərhələdə olduğu, texniki-iqtisadi əsaslandırmanın və sınaq layihələrinin planlaşdırıldığı bildirilir.
2025-ci ilin sonuna qədər layihənin texniki-iqtisadi əsaslandırması və bütün sənədləşmə işləri tamamlanacaq. Bu mərhələ, layihənin həyata keçiriləcəyi ərazilərin və istifadə olunacaq texnologiyanın müəyyənləşdirilməsi üçün zəruridir.
2026-cı ildə süni yağış texnologiyasının ilk pilot layihəsi həyata keçiriləcək. Bu mərhələdə, layihə üçün ən uyğun ərazilər müəyyən ediləcək və sınaq işləri aparılacaq.
2027-ci ildə isə artıq tam miqyaslı ilk pilot layihənin icrası planlaşdırılır.
Layihənin uğuru bir sıra mürəkkəb texniki və logistik məsələlərin həllindən asılıdır. Süni yağış texnologiyası meteoroloji, hidroloji və mühəndislik parametrlərinin uyğunlaşdırılmasını tələb edən çətin bir sahədir. Pilot layihənin uğurlu olması üçün iqlim, torpaq, su ehtiyatları və ekoloji təsirlər kimi faktorlar diqqətlə qiymətləndirilməlidir.
Bundan başqa, layihənin maliyyələşdirilməsi, lazımi texnoloji avadanlıqların təmin edilməsi və infrastruktura uyğunluq kimi məsələlər də əsas prioritetlər arasındadır. Bütün bu mərhələlər uğurla başa çatdıqdan sonra süni yağış texnologiyasının Azərbaycanda tətbiqinin daha genişləndirilməsi gözlənilir.

Artificial rain could be implemented in Azerbaijan
A large-scale project on the implementation of artificial rain technology is being launched in Azerbaijan. The news was reported by the Report agency and announced within the framework of the “Baku Water Week.” It was stated that the project is still in its initial phase, with feasibility studies and pilot tests being planned.
Project Stages and Notes
By the end of 2025, the project’s technical and economic feasibility studies, as well as all documentation, will be completed. This stage is essential for identifying the regions where the project will be carried out and determining the technology to be used.
In 2026, the first pilot project of artificial rain technology will be implemented. During this phase, the most suitable areas will be selected, and test operations will be conducted.
In 2027, the first full-scale pilot project is expected to be executed.
The project’s success will depend on resolving a number of complex technical and logistical issues. Artificial rain technology is a challenging field that requires the coordination of meteorological, hydrological, and engineering parameters. For the pilot project to succeed, factors such as climate, soil, water resources, and environmental impacts must be carefully evaluated.
In addition, issues such as financing, the provision of necessary technological equipment, and infrastructure compatibility are among the key priorities. Once these stages are successfully completed, the application of artificial rain technology in Azerbaijan is expected to expand further.