Azərbaycanda yaşıl texnologiyalar əsasında iki yeni data mərkəzi tikiləcək
Azərbaycanda yaşıl texnologiyalara əsaslanan, karbonsuzlaşdırılmış materiallarla iki yeni data mərkəzi tikiləcək.
Data mərkəzləri Azərbaycan Respublikası Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyindəki “AzInTelecom” MMC-nin balansında olacaq. Abşeron və Hacıqabul rayonlarında tikiləcək əsas və ehtiyat data mərkəzlərində karbon emissiyalarını minimuma endirmək üçün bir sıra qabaqcıl texnologiya və metodlardan istifadə olunacaq. Ekoloji tarazlığın qorunması məqsədilə hər iki tikilidə enerji səmərəliliyi, sulardan səmərəli istifadə, tullantıların utilizasiyası və təbii soyutma sistemləri kimi innovativ yanaşmalar tətbiq ediləcək.
Artıq hər iki data mərkəzinin inşası üçün dayanıqlılıq və etibarlılıq üzrə beynəlxalq keyfiyyət standartlarını müəyyən edən “TIER 3 Design” sertifikatı alınıb. “AzInTelecom”, eyni zamanda bu data mərkəzləri üçün infrastrukturun ekoloji cəhətdən dayanıqlı olmasını müəyyən edən “LEED v4” beynəlxalq sertifikatı üçün tələb olunan ilkin “LEED” Hesabatı da əldə edib.
Tikinti zamanı torpaq eroziyasını və suyun çirklənməsini minimuma endirmək üçün ətraflı plan hazırlanıb. Bundan başqa tikinti zamanı toz və kimyəvi təsirlərin, dolayı yolla havanın çirklənməsinin qarşısını almaq da prioritet məsələlərdəndir. Data mərkəzlərində günəş enerjisindən istifadəni təmin etmək üçün günəş panelləri quraşdırılacaq ki, bu da dolayı yolla karbon emissiyasının minimuma endirilməsinə kömək edəcək.
2024-cü ildə BMT-nin Qlobal Sazişinə qoşulan “AzInTelecom” fəaliyyətini ekoloji idarəetmə prinsiplərinə uyğunlaşdırmağı, BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə və ekosistemə daha geniş dəstək verməyi özünə hədəf qoyub. Şirkət texnoloji inkişaf və ekoloji məsuliyyət arasında tarazlığı qorumağı hədəfləyir.
“AzInTelecom” MMC Azərbaycanın ən böyük “bulud” provayderi, Cənubi Qafqazda isə “TIER 3” sertifikatını alan ilk qurumdur. Şirkət hazırda 200-dən çox dövlət qurumu və özəl şirkətə “bulud” xidmətləri göstərir.

Two new data centers will be built in Azerbaijan based on green technologies and with decarbonized materials.
The data centers will be on the balance sheet of “AzInTelecom” LLC, subordinate to the Ministry of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan. A number of advanced technologies and methods will be used to minimize carbon emissions in the main and backup data centers to be built in the Absheron and Hajigabul regions. In order to maintain ecological balance, innovative approaches such as energy efficiency, efficient use of water, waste disposal and natural cooling systems will be applied in both buildings.
The “TIER 3 Design” certificate, which sets international quality standards for sustainability and reliability, has already been obtained for the construction of both data centers. “AzInTelecom” has also obtained the initial “LEED” Report required for the international “LEED v4” certificate, which determines the environmental sustainability of the infrastructure for these data centers.
A detailed plan has been developed to minimize soil erosion and water pollution during construction. In addition, preventing dust and chemical impacts and indirect air pollution during construction is also a priority. Solar panels will be installed in the data centers to ensure the use of solar energy, which will indirectly help minimize carbon emissions.
Having joined the UN Global Compact in 2024, AzInTelecom has set itself the goal of aligning its activities with the principles of environmental management, providing broader support for the UN Sustainable Development Goals and the ecosystem. The company aims to maintain a balance between technological development and environmental responsibility.
AzInTelecom LLC is the largest cloud provider in Azerbaijan and the first organization in the South Caucasus to receive the TIER 3 certificate. The company currently provides cloud services to more than 200 government agencies and private companies.