Azercosmos 45 ölkəyə xidmət ixrac edib
2024-cü ilin yanvar-fevral aylarında Azərbaycan Respublikasının Kosmik Agentliyi (“Azərkosmos”) 3 milyon ABŞ dolları dəyərində telekommunikasiya xidməti ixrac etmişdir.
Yeni nəsil xidmət ixracı hesab edilən peyk telekommunikasiya xidmətləri xidmət ixracının şaxələnməsi istiqamətində mühüm rola malikdir. 2024-cü ilin yanvar-fevral aylarında Azərbaycan Respublikasının Kosmik Agentliyi (Azərkosmos) tərəfindən dünyanın 45 ölkəsinə 3 milyon ABŞ dolları dəyərində peyk telekommunikasiya xidmətləri ixrac edilib. “Azərkosmos” xidmət ixracından əldə etdiyi gəlir onun ümumi gəlirlərinin 77 faizini təşkil edib. 2024-cü ilin fevral ayında isə “Azərkosmos” dünyanın 41 ölkəsinə 1,6 milyon ABŞ dolları dəyərində xidmət ixrac edib. 2024-cü ilin yanvar-fevral ayları ərzində peyk telekommunikasiya xidmətlərinin ixracının ilk beşliyində isə 886,1 min ABŞ dolları ilə Birləşmiş Krallıq, 650,3 min ABŞ dolları ilə Lüksemburq, 219,1 min ABŞ dolları ilə BƏƏ, 139,1 min ABŞ dolları ilə Pakistan və 135,4 min ABŞ dolları ilə Almaniya qərarlaşıb.

In January-February 2024, the Space Agency of the Republic of Azerbaijan ("Azerkosmos") exported telecommunication services worth 3 million US dollars.
Satellite telecommunication services, which are considered a new generation service export, have an important role in the direction of service export diversification. In January-February 2024, the Space Agency of the Republic of Azerbaijan (Azerkosmos) exported satellite telecommunication services worth 3 million US dollars to 45 countries of the world. Azerkosmos' income from service exports made up 77 percent of its total income. In February 2024, "Azerkosmos" exported services worth 1.6 million US dollars to 41 countries of the world. The United Kingdom with 886.1 thousand US dollars, Luxembourg with 650.3 thousand US dollars, UAE with 219.1 thousand US dollars, 139.1 thousand US dollars in the top five of the export of satellite telecommunication services during January-February 2024 with Pakistan and Germany with 135.4 thousand US dollars.